Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mne

Zapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
8 uživatel(ů) je online (2 uživatel(ů) si prohlíží Diskusní fórum)

Uživatelé: 0
Hosté: 8

více...
Noví uživatelé
tomhamek
tomhamek
13. 10. 2017
sisisman
sisisman
03. 10. 2017
harmon
harmon
28. 09. 2017
microlan
microlan
28. 09. 2017
adamek
adamek
21. 08. 2017
ok9swl
ok9swl
21. 08. 2017
Morison
Morison
07. 08. 2017
tomsth
tomsth
02. 08. 2017
cerenice
cerenice
09. 07. 2017
kathliin
kathliin
06. 07. 2017
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Korektoři
KatyH
KatyH
Redaktoři
bernard
bernard

Přejít na hlavní stránku fóra Žirafoviny.cz
   Poptávka služeb
     regulace jasu LED
Zaregistrovat se

Podle vláken | Novější dříve Předchozí téma | Další téma | Přejít na konec
Autor Téma
tomsth
Vloženo dne: 2. 8. 2017. 10:38
Nemluva
Členem od: 02. 08. 2017
regulace jasu LED
Dámy a pánové,
mám sice vzdělání v oboru elektrotechnickém a řadu let mne živí průmyslová automatizace, bohužel co se děje v elektronických obvodech a jak vyrobit nějaké elektronické "udělátko" jsem už dávno zapomněl (nemluvě o tom, že propriety pro výrobu DPS jsem už poztrácel/vyhodil/někomu věnoval). Důvod mé přítomnosti zde jest, že potřebuji vyrobit šikovnou krabičku, která bude umět regulovat jas LED použitých na motocyklu jako kontrolky v závislosti na intensitě okolního osvětlení, neb tyto v současnosti nejsou na přímém slunci téměř vidět, zato při jízdě v noci mi vypalují barevné skvrny přímo do sítnice..
..je tu nějaká dobrá duše, která by se toho za úplatu ujala?
Krom mé neskonalé vděčnosti a peněz mohu nabídnout i nějaké rezistory a další součástky ještě z dob ČSSR - zejména odporů mám slušné zásoby.

předem děkuji a nepředhánějte se s nabídkami
Žirafka
Vloženo dne: 2. 8. 2017. 20:11
Administrátorka
Členem od: 04. 05. 2008
Re: regulace jasu LED
Když ono je otázkou, jaký to je typ motocyklu a jak má udělané rozvody. Někdy stačí jen a pouze snížit napětí pro žárovky/LEDky a je to, jindy je potřeba něco sofistikovanějšího a jindy je to problém téměř neřešitelný.

Například moje přibližovadlo má tu regulaci provedenou právě snížením napětí pro žárovky, byť ne automatickou, a funguje to k plné spokojenosti a velmi spolehlivě. Ta automatika by se někdy hodila, takže na ni možná časem také dojde. Někdy v daleké budoucnosti
tomsth
Vloženo dne: 3. 8. 2017. 9:21
Nemluva
Typ motocyklu je tento http://dfens-cz.com/zkusenosti-cz-477-pav/ , palubní síť je 12V DC (nominální napětí, reguátor alternátoru nepustí do sítě víc než 14,4V DC). Kontrolky v plášti světlometu jsou LED na napětí 12V se žárovkovou paticí Ba9s http://www.svetzarovek.eu/k-491/led-z ... stpr=/?pr=1&par=2603%3b59,41%3b55,&fid=27&last=&lastp=#par (nevím přesně která z odkazovaných, odkaz jen pro představu, na moto jsou osazeny 2 kusy - 1 červená a jedna modrá).
Problém číslo 1 - čočky, v níž jsou kontrolky vestavěny, jsou z mléčného plastu - ty musí zůstat jak jsou, aby byl zachován historický vzhled motorky, ovšem přes mléčný plast je na přímém slunci kontrolka sotva vidět . Řešením je použít LED s vyšší svítivostí, ovšem pak při jízdě v noci zas kotrolky vypalují oči, což je problém číslo 2..

..řešení: napájecí napětí pro kontrolky regulovat pulsně-šířkovou modulací, lineárně v závislosti na intensitě okolního osvětlení. Ovládání regulace fotorezistorem?
Trimry nastavitelná úroveň minimálního svitu LED, eventuelně ještě strmost svitu LED kontrolek vůči okolnímu osvětlení. Pro mě vzhledem k mým aktuálním zanlostem elktroniky a bastlení nemožná úloha, leč věřím, že pro někoho ze zdejších uživatelů maličkost, kterou "dá" s prstem v nose

Abych nezapomněl, reulátor musí mít minimální možné rozměry - v plášti světlometu (jiné umístění nepřipadá v úvahu) je už teď těsno - krom věcí, co tam jsou už skoro padesát let od doby výroby motorky, je tam navíc ještě přerušovač blinkrů a dva moduly hlídání proudu mojí vlastní výroby http://dfens-cz.com/elektrotechnika-pro-petrolheady-prakticky/ .

Omlouvám se za román, neumím být stručný
Žirafka
Vloženo dne: 3. 8. 2017. 17:57
Administrátorka
Pěkné vozítko

Řešení s PŠM regulátorem je možný, ale já bych použila spíše něco jako toto http://www.konstrukt.wz.cz/regjas.html Je to zapojení ze starého KTE magazínu (Rádia plus) a osobně jsem si ho vyzkoušela a chodilo to spolehlivě. Na motorce není nutné šetřit každý miliwatt a tak lineární regulátor s klidem vyhoví. A navíc je o dost jednodušší.

Možná ale někdo poradí něco ještě lepšího
tomsth
Vloženo dne: 4. 8. 2017. 13:39
Nemluva
Vozítku jsem to vyřídil a vzkazuje, že moc děkuje

Je fakt, že v tomto případě spojitá regulace nevadí, neb ztrátový výkon bude menší než malý (proud LED je v řádu desítek mA, navíc tyto většinu času jízdy nesvítí/nebikají..), takže děkuji za tip, toto by mohlo splňovat mé požadavky; jen ten "pocemtyvolemetr" mi přijde jako zbytečný luxus, neb se jím při oživení nastaví minimální výstupní napětí jednou provždy a víc se na něj sahat nebude, takže bych místo něj dal jen trimr.
Jinak se mi to líbí, je to dostatečně jednoduché, že funkci chápu i já
V první řadě ale musím někde sehnat LED, které budou dostatečně viditelné i na přímém slunci, zároveň si odkazované zapojení vyzkouším na nepájku a pak někoho tady požádám, aby mi vyrobil desku. Zatím mnohokráte děkuji a přeji hezkého víkendu
Žirafka
Vloženo dne: 6. 8. 2017. 15:40
Administrátorka
Já mám v autě regulaci udělanou jen tím potenciometrem a občas se to hodí, někdy s ním hnu. Ale uznávám, že pokud by tam byla automatika, tak by ten trimr asi mohl stačit, kdo ví.

Sehnat vysoce svítivé diody ve vhodném pouzdru bude možná ten nejsložitější úkol. No uvidíš sám.
Podle vláken | Novější dříve Předchozí téma | Další téma |

Zaregistrovat se

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.8.1 © 2001-2017
Obsah © 2008-2017 Žirafoviny