Schematicum errorum – případ první

Datum 8. 03. 2017 v 18:06 | Rubrika: Schematicum errorum

     Ve vlnách českého internetu již delší čas figurují stránky jistého Danyka. Podle jeho vlastních stránek již od roku 2002 což je, z internetového hlediska, již opravdu hodně dlouho, skoro by se dalo říci, že jeho stránky pamatují téměř dobu prehistorickou. I já na tento čas ráda vzpomínám, ale o tom třebas zase někdy jindy. Na Danykových stránkách se jedou objevila rubrika s poetickým názvem Schématuum mobile a vlastní stránka je uvedená slovy „Schématuum mobile - schématické hovadiny, které by nikdy nemohly fungovat“ Jak nápad, tak název se mi moc líbili.

     Nicméně časem se mi zdálo, že rubrika ze stránek zmizela a myslela jsem, že to je proto, že se ozvali autoři schémat, která publikovat a na kterých ukazoval, co je na nich špatně. Přišlo mi to líto a tak vznikl nápad na to, podobnou rubriku udělat také. Vznikla zde na toto téma i docela dosti diskutovaná anketa. Následně se ukázal můj omyl s tím, že rubrika zmizela z Danykových stánek a také to, že se jmenovala trochu jinak, než jsem si pamatovala.

     Nějakou dobu jsem váhala, jestli má smysl zakládat podobnou rubriku, ale pak jsem se rozhodla, že to smysl má. Není to můj originální nápad, ale to snad nevadí. Původně jsem chtěla použít název „schematikum debile“, což měl být původní název na Danykových stránkách, ale byl jeden z mých omylů. Rozhodla jsem se použít název, přeci jenom, ne tak drsný a tak vznikla tato rubrika.

     Nerada bych, aby se tato rubrika změnila v nějakou pavlač nebo pranýř. Nechci zesměšňovat kolegy autory, ale také bych ráda občas pomohla někomu, kdo tápe. Každý registrovaný čtenář má možnost vložit článek a tato rubrika není výjimkou, takže pokud bude někdo chtít, může se zde realizovat. Nerada bych ale měla články typu „Ten, jehož jméno se nesmí vyslovovat je vůl!“, takové jsou neužitečné a vlastně na draka. Jak bych si to představovala hnedka předvedenu na následujících řádcích.

     Tolik tedy na úvod a začnu hnedka jedním hezkým omylem a totiž tříhlasým gongem, které si chtěl jeden čtenář Žirafovin postavit pro svoje potěšení. A protože mu gong nefungoval, psal mi email s dotazem. Po pár emailech jsem dostala jím překreslené schéma a to vypadalo takto:

Originální obrázek
Obr. 1 – chybné schéma zapojení tříhlasého gongu.


     Při prvním pohledu na schéma mi bylo jasné, proč takto zapojený gong nefunguje a fungovat ani nemůže. Přitom je zajímavé, že gong měl být částečně funkční, jen nefungoval tak, jak by si představoval. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, není mi jasné, jak mohlo relé přitahovat. Prostě nevím. A to zkouším uvažovat i proražené, alespoň částečně, tranzistory a stejně mi to nevychází.

Co je špatně:

- chybí spoj kondenzátoru C1 ke kolektorům tranzistorů T1 a T2.
- relé je připojeno paralelně k tranzistoru T2, takto nemůže nikdy přitáhnout.
- chybí uzel na spoji mezi kolektorem T1 a bází T2.

Jak to má být správně:
- doplnit spoj
- přepojit relé
- doplnit uzel

Originální obrázek
Obr. 2 – Opravené schéma gongu.


     Schéma jsem opravila tak, aby dávalo smysl a bylo funkční, a poslala jej zpět. Jestli tazatel svůj gong již zprovoznil nevím, když jsem se ptala naposledy, tak říkal, že zatím neměl čas jej dokončit, protože má moc práce.

     Schéma publikované v původním článku je pochopitelně správně a gong u rodičů vesele funguje celé ty roky a dokonce s původními bateriemi. Když jsem se táty ptala, jestli je kdy měnil, tak ani nevěděl, že tam nějaké baterie jsou

Použité webové zdroje:
http://www.danyk.cz
http://www.danyk.cz/hovadiny.html
http://www.zirafoviny.cz/modules/news/article.php?storyid=27


PS: Omlouvám se všem, kdož při pohledu na název rubriky pocítili slabost v oblasti srdeční, případně jejich krevní tlak, při tomto pohledu, začal dosahovat závratných výšin. Já vím, že to není správně, ale vypadá to hezky



Článek pochází z webu Žirafoviny.cz
https://www.zirafoviny.cz

URL tohoto článku je:
https://www.zirafoviny.cz/modules/news/article.php?storyid=265