Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
18 uživatel(ů) je online (11 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 18

více...
Noví uživatelé
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Odp: Voltmetr s potlačenou nulou

Napsal/a: EKKAR  Publikováno dne: 13.1.2018 1:35:15

U TL431 je stejně jako u všech ostatních polovodičů nejdůležitějším požadavkem na provozní spolehlivost MÍRA ZATÍŽENÍ SOUČÁSTKY. Ten švábík má sice v datasheetu psanej maximální "příčnej proud" AŽ 100mA, jenomže taky má psanej maximální rozptylovanej ztrátovej výkon v miliwattech - viz třeba tady: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl432.pdf .

Sice je všude tvrzeno, že je to "shunt voltage regulator", neboli paralelní = bočníkovej regulátor napětí neboli má se chovat jako nastavitelná zenerova dioda, ale je mnohem lepší nevyužívat ho na jeho výkonovejch hranicích a použít ho jako "referenci" pro další výkonovější součástky.

Což zrovna ve většině těch spínáků udělaný je - tenhle švábík ovládá jen proud do IR LED diody ve zpětnovazebním optočlenu, kterou teče maximálně proud cca 10mA. Pokud je ale zapojenej přímo do zpětný vazby vedený bez oddělení až na primární stranu a teče přes něj proud desítek mA trvale, je podstatně víc zatíženej a pokud nemá zajištěný dostatečný chlazení, samozřejmě po krátký době vypustí pracovní médium a odebere se do silikonovýho nebe.

To samý platí i pro malý stabilizátory LM78Lxx v pouzdru TO-92 ("malej bakelitovej mrzák" - pokud nemají dostatečněj odvod tepla, budou odcházet mnohem rychlejším tempem, než v líp uchladitelnejch pouzdrech TO-126 ("střední placatej bakelitovej mrzák s dírkou", TO-220 ("velkej placatej bakelitovej mrzák s křidýlkem a s dírkou" nebo dokonce TO-3 ("velkej celokovovej mrzák se dvěma dírkama".

Takže pokud si někdo stěžuje, že jemu TL431 nebo malý 78Lxx odcházejí jak na běžícím páse, měl by začít se zametáním před vlastním prahem a vzpomenout si, jak u nich zajistil výkonový NEpřetěžování respektive jejich správně navržený provozní chlazení ....
Odeslat komentář
Pravidla komentářů*
Všechny komentáře se automaticky schválí.
Nadpis*
Jméno*
Email*
Webová stránka*
Ikona zprávy*
       
Zpráva*
_EXT_EXTGALLERY_ALTWMP 

    


Klikněte na Náhled a uvidíte sami.
Možnosti*
 
 
 
Potvrzovací kód*
5 - 0 = ? (slovem)  
Napište výsledek tohoto příkladu
Maximální počet pokusů je omezen na 10.
 
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.9
Obsah © 2008-2018 Žirafoviny