Údržba databáze v systému XOOPS

Datum 14. 11. 2015 v 9:46 | Rubrika: Zápisník pojídačky koláčů pro Xoops

     V administraci XOOPSu existuje část označená jako údržba. Pokud se člověk do této části podívá, tak zde najde několik jednoduchých nástrojů na údržbu a zálohování databáze, nebo jejich částí. Na první pohled to vypadalo, že systém funguje, ale výsledek byl vždy takový, že se záloha nepovedla a skončila chybou.

     Dneska mi to nedalo a zkusila jsem to znovu. A teprve dneska mi došlo, že pokud se má soubor někam uložit, tak cílový adresář musí mít nastavená práva tak, aby do nich mohl server zapisovat. Žirafoviny běží na unixovém serveru a tak je na tato práva velmi dbát, protože, na rozdíl od Windows, jsou práva nastavena poněkud paranoidněji. Což je ve výsledku dobře, ale lidé přicházející ze světa Windows na to ne vždy jsou zvyklí.
Originální obrázek
Obr. 1 – administrace XOOPSu.


Originální obrázek
Obr. 2 – údržba databáze.


Originální obrázek
Obr. 3 – výsledek zálohování při špatně nastavených právech.


     Aby všechno dobře fungovalo, bylo třeba najít adresář, do kterého se záloha provádí. A tak jsem začala bloumat systémem a hledat, kde jej najdu. Trvalo to relativně dlouho, protože jsem zkoušela různé adresáře, jako třeba UPLOADS a podobně, ale nikde to nebylo. Takže jsem zabrousila přímo do adresářů systémového modulu s tím, že se tam pokusím najít dokumentaci a nebo výkonný soubor a z něj to nějak zjistím. Nakonec to nebylo nutné, protože když jsem otevřela adresář s výkonnými soubory, viděla jsem tam i cíl svého hledání. Škoda, že mne to nenapadlo dříve, ale prostě nenapadlo.

 Čili je třeba najít adresář XOOPS/modules/systém/admin/maintenance/dump a tomu nastavit práva pro zápis. A tím je vlastně hotovo, pak již jen stačí spustit zálohovací proceduru a všechno proběhne tak, jak má.

Originální obrázek
Obr. 4 – dobře provedená záloha databáze.


     Všimněte si, že jméno souboru je nyní napsané modrou barvou a to proto, že to je odkaz na přímé stažení souboru. Takže není nutné se připojovat pomocí FTP klienta k serveru, ale je možné soubor stáhnout přímo z administrace. Soubory v adresáři zůstávají, ale z administrace ji znovu stáhnout nejdou, pak je potřeba použít přístup přes FTP.

     Já jsem do teďka dělala zálohu přes PhpMyAdmin, který na hostitelském serveru také běží, ale toto je takové jednodušší, člověk se nemusí znovu někde přihlašovat a tak vůbec.

 Pokud tato malá poznámka pomůže někomu dalšímu, tak budu moc ráda. A pokud na to všichni přišli sami, tak mám radost, že jsem na to také přišla samaČlánek pochází z webu Žirafoviny.cz
https://www.zirafoviny.cz

URL tohoto článku je:
https://www.zirafoviny.cz/modules/news/article.php?storyid=214