Zvukový modul s nahráváním 20s

Datum 7. 11. 2019 v 11:32 | Rubrika: Recenze

     Před časem jsem si na Retroráji opatřila, krom jiného, i malý modulek s audiopamětí. Tento modulek má v sobě integrovány všechny potřebné součástky pro vytvoření jednoduchého nahrávače a přehrávače zvuku. Obsahuje jak řídící obvod a vlastní paměť tak i analogové obvody vstupu a výstupu a na výstupu je i výkonový zesilovač pro přímé připojení reproduktoru.
Originální obrázek
Obr. 1 – modul audiopaměti LXB18 společně s reproduktorem.
Žlutý vodič slouží jako náhrada tlačítek.


Originální obrázek
Obr. 2 – vlastní modul audiopaměti.


Dostupné technické údaje podle prodejce

Rozměry modulu: 20 x 16 mm
Napájecí napětí: 3 až 5 V stejnosměrných
Mikrofon: elekretový
Reproduktor: 2W
Délka záznamu: 20 sekund

     Modul se ovládá pomocí dvou tlačítek zapojených proti zemi napájení. Data v paměti se uchovávají i po odpojení napájení. Změna napájecího napětí nemá vliv na délku záznamu ani rychlost přehrávání.

Originální obrázek
Obr. 3 – připojovací svorky modulu.


     Po vybalení modulu jsem jej zapojila podle schématu dostupného na webu prodejce. Modul fungoval na první zapojení, to bylo dobré. Z továrny je paměť prázdná, takže po spuštění přehrávání je z reproduktoru slyšet slabý šum. To fungovalo dobře a já měla radost. Zkusila jsem tedy něco do paměti nahrát.

     Po stisknutí tlačítka „REC“ se z reproduktoru ozve pípnutí a modul začne nahrávat signál z mikrofonu. Nahrávaní běží celou dobu držení tlačítka. Když se tlačítko uvolní, nebo záznam dojede na konec paměti, ozvou se z reproduktoru dvě pípnutí a nahrávání se zastaví. Další stisknutí tlačítka „REC“ znovu spustí nahrávání a starý záznam se vymaže.

     Stisknutím tlačítka „PL“ se spustí přehrávání. To všechno fungovalo dobře. Nicméně se mi zdálo, že těch 20 sekund uteče nějak moc rychle a tak jsem si to změřila. A měřením jsem došla k hodnotě přesně 6 sekund. To se mi zase tak moc nelíbilo. Další věcí je kvalita záznamu, ta je opravdu velmi nízká, zvuk dosti šumí, ale srozumitelný je, to zase ano.

     Na modulu je označení LXB18 6 10 20 z čehož usuzuji, že existují tři různé varianty tohoto modulu lišící se navzájem délkou a, pravděpodobně, kvalitou záznamu. A někdo někde moduly pomíchal, jestli k tomu došlo ve firmě kde jsem nakupovala, nebo už továrně v daleké Číně, či někde po cestě, nedokáži posoudit. Nicméně jsem dostala jiný modul, než jsem měla objednaný. Na reklamaci ale nedošlo, protože jednak jsem na to neměla nervy a druhak objednávka byla v dubnu a dneska je již listopad ačkoli první pokusy proběhly již někdy v létě o dovolené. Jenže pořád nebyli lidi, aby napsali článek Pokud je můj předpoklad dobrý a tento modul nahrává v nejlepší kvalitě, tak bych byla opravdu zvědavá na modul s nejdelším záznamem a nejhorší kvalitou.

     K vlastnímu modulu nemám vlastně nic moc co dodat, prostě funguje tak, jak asi má. Nahrává a přehrává zvuky. Do HiFi má kvalita záznamu skutečně daleko ale pro nějaké hračky nebo mluvící přání modul použitelný je. Délka záznamu mne poněkud nepříjemně překvapila, ale jak jsem říkala, těžko říci, kde došlo k chybě.

Modul jsem koupila v obchodě http://www.retroraj.cz/shop/?zbozi=1864 za 139 korun.Článek pochází z webu Žirafoviny.cz
https://www.zirafoviny.cz

URL tohoto článku je:
https://www.zirafoviny.cz/modules/news/article.php?storyid=701