Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
7 uživatel(ů) je online (1 uživatel(ů) si prohlíží Veřejné mínění)

Uživatelé: 0
Hosté: 7

více...
Noví uživatelé
vlada
vlada
17.09.2023
VIKIRYCH
VIKIRYCH
28.12.2022
panezi
panezi
08.09.2022
BigLadin
BigLadin
25.07.2022
flodur
flodur
16.07.2022
zd3n3k
zd3n3k
07.02.2022
OlegZirafoviny
OlegZirafoviny
18.01.2022
Sapén
Sapén
18.12.2021
renda15
renda15
20.07.2021
SATURNIN
SATURNIN
08.06.2021
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Dodržujete půst před Velikonocemi?
Ptám se tak ze zvědavosti, protoženedávno začal :)
Končí 1.3.2018. 20:00
Ano 0 % (0)
Snažím se 0 % (0)
Ne 100 % 100 % (9)
Počet hlasů: 9
Počet hlasujících: 9

Komentář je vlastnictvím svého autora. Vyjadřuje jeho názory, ne názory redakce nebo provozovatele webu či serveru.
Napsal/a Vlákno
EKKAR
Publikováno dne: 5.3.2017. 17:39  
Dost toho napovídá
Datum registrace: 07.12.2008
Bydliště: v České Třebové
Počet komentářů: 246
 Půst?
Půst nařizovala (samospasitelná) církev katolická - a některý další křesťanský. Přitom všechny tyhle svátky (nejen Velikonoce, Ostatky = Masopust, ale i Vánoce a další!!!!) církev křesťanská převzala z doby předcházejícího pohanství jednoduše proto, aby přilákala ovečky pod "ochranná křídla církve" = rozumíme aby z nich něco měla (desátek a sbírky v kostele) spíš než aby oni lítali někde po lese a uctívali stromy a kameny. Základem byl fakt, že v čase končící zimy docházely od předchozí sezóny nasyslený zásoby a zkrátka byl hlad - tak aby neumřeli komplet, museli škudlit.

V dnešní době s výjimkou zdravotní indikace je postění se ideou poplatnou víře = kdo věří, nechť se SÁM postí, ale ať to nevnucuje nikomu dalšímu. Vzhledem k tomu, že každýmu jinýmu je s prominutím h0vn0 po tom, v co nebo komu/čemu já věřím a stejný h0vn0 je i mně po víře někoho jinýho, odmítám otázku půstu řešit.
Žirafka
Publikováno dne: 6.3.2017. 21:22  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1241
 Odp: Půst?
Však také otázka není o tom, komu/čemu kdo věří/nevěří ale o tom, jestli se lidé snaží před jedním z našich tradičních svátků dodržovat jednu z tradic, která s ním souvisí

Jinak si myslím, že půst před svátky není o tom, že by nebylo co jíst. Dobrý hospodář měl zcela určitě zásoby na hodně dlouho, ale smysl je v něčem jiném. Po fyzické stránce třebas v tom, že půst před vánocemi poněkud vytráví tělo před hodováním na svátky a půst před velikonocemi zase dovolí tělu strávit a nějak zužitkovat to, co nabralo přes vánoce a zimní veselice a vůbec zimní stravou celkově. A že se do toho zamíchá i trocha toho duchovna? No logicky, lidé v dávných dobách prostě žili a mysleli jinak než dneska. Ne hůř, ne lépe, ale jinak.
EKKAR
Publikováno dne: 6.3.2017. 22:55  
Dost toho napovídá
Datum registrace: 07.12.2008
Bydliště: v České Třebové
Počet komentářů: 246
 Odp: Půst?
Ty původní, "přírodní" alias pohanský a na našem území víru křesťanskou předcházející víry taky žádnej nařízenej ani doporučenej půst nepotřebovaly. To začalo až s příchodem "nový víry" = "novýho myšlení". S poukázáním na známý historický excesy křesťanství ho nepokládám jako celek za bezvýhradně správnou a bezchybnou věc. Naprosto stejnej názor mám na jakýkoliv jiný vnucovaný náboženství nebo víry, takže to neber jako diskriminaci křesťanství - neberu lidem slavení svátků podle církevních kalendářů ani uznávání pro jiný lidi pozitivních hodnot, ale odmítám se plně identifikovat s jakoukoliv institucí, vnucující ostatním lidem názory, který jsou minimálně potenciálně škodící někomu dalšímu NEVINNÝMU.
Žirafka
Publikováno dne: 7.3.2017. 5:40  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1241
 Odp: Půst?
Ale já ti přeci nic nevnucuju A jak často říkám, víra v Boha a příslušnost k církvi jsou dvě, naprosto rozdílné, věci. A že se církev, respektive lidé v církvi, dopouštěli chyb, zločinů a zvěrstev? No ano, však církev dělají lidé a lidé jsou prostě takový.
Host
Publikováno dne: 7.3.2017. 7:47   Aktualizováno dne:7.3.2017. 20:11
 zase sbírka blábolů
Tady se teda někdy sejdou kydy
Rituál půstu měly prokazatelně všechny kultury (když se bavíme o našem území) před křesťanstvím, už jenom proto že každé náboženství na něco navazovalo a "opisovalo". Takže se postili i Keltové, staří Slovani, Germáni, Řimani kteří to převzali od Řeků a Féničanů a Egypťanů. Křesťané to spojili se 40 denním putováním Ježíše po poušti, ostatní víry to mohly odůvodnit různě. Obyčejně právě v těch rituálech spojených s ročními cykly a úrodou. Jestli před křesťany mohl někdo ignorovat rodové nebo kmenové rituály?? Hahaha. V tehdejších malých a těsných a provázaných komunitách, fyzicky, ekonomicky, vojensky, nábožensky daleko víc semknutých? Že by řekl seru vám na tradice, rituály, strčte si půsty a klanění a přinášení obětí někam, já si budu dělat co chci a žrát co chci kdy chci?Tak to jo. Totéž v jiných náboženstvích, někde až do dneška viz třeba ramadán. Co se dělávalo s vestálkama, kterým zhasl posvátný oheň je taky známo. Nešlo by jen o ignorování "svých" bohů a rituálů, což by byla "jen" vzpoura vůči svým šamanům, ale o podezření že odmítač je zakukleným vyslancem "cizích" a to by nebylo ani trochu hezký
Germánské a slovanské rituály popisuje třeba Marcus Aurelius "filozof na trůně" který jistě nebyl sympatizant křesťanů. Nebo klášterní dějepisci a kronikáři. Ostatní např. podle etnografie ze zachovaných lidových zvyků. Kdo chce studovat, může.
http://lovecpokladu.cz/home/jak-slavili-keltove-vanoce-367
http://emimino.cz/diskuse/pohanske-va ... -slovanu-i-rimanu-174407/
http://www.getsemany.cz/node/2839

edit: Upravila jsem odkazy tak, aby to byly odkazy.
ferda
Publikováno dne: 7.3.2017. 18:54  
 není to blábolů, jen to není česky
Vážení
Dal jsem si práci s editorem a co vidím ?

15+2+5 výrazů podle pravopisu "naprosto správných"
vidím.
A k tomu jen detail !

Na poušti putoval Mojžíš s dovolením,
když už jste mne tak předešle pochválili,
mohu snad nyní i já ?
Pravděpodobně je to asi v Bibli jinak ?
Ovšem s tím, jak se to využilo a k čemu to bylo máte pravdu.

Ferda
Žirafka
Publikováno dne: 7.3.2017. 20:14  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1241
 Odp: není to blábolů, jen to není česky
Citát:
když už jste mne tak předešle pochválili,
mohu snad nyní i já ?


Pochopitelně
host
Publikováno dne: 7.3.2017. 20:46  
 Odp: není to blábolů, jen to není česky
Mojžíš strávil v poušti 40 let, Ježíš po svém křtu v Jordánu odešel do osamění v poušti a strávil tam 40 dní, v jejichž závěru se utkal se Satanem - pokušitelem, ale to si každý může najít v pramenech, o tom není potřeba tady polemizovat.
Ale je tam jeden historický chyták, schválně kdo na něj přijde?
host
Publikováno dne: 7.3.2017. 21:10  
 Odp: Půst?
Citát:
Dobrý hospodář měl zcela určitě zásoby na hodně dlouho

Neviděl bych to tak sluníčkově přece jen. Dobrý v mezích možností znamenalo spíš majetný a životní úroveň byla přece jen trochu jiná. Navíc zdejší kraje jaksi nebyly a nejsou Mezopotámie. Na Vysočině by o zimních zásobách hodně dlouho mohli vyprávět. K tomu odvody vládci, vojsku, kléru, případně rovnou války. Požáry, neúrody, epidemie, omezené možnosti konzervování a dovozu-výměny.
To všechno násobně horší v podhorských a horských krajích. Polský autor Przerva-Tetmajer dokonce popisuje místní případy kanibalismu z totální potravinové nouze. (To bylo jistě v rozporu s jakýmkoliv křesťanským i jiným učením).
Žirafka
Publikováno dne: 9.3.2017. 20:21  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1241
 Odp: Půst?
To všechno je jistě pravda, ale přesto si myslím, že půst před svátky nebyl vynucený tím, že by bylo nutné až tak moc šíleně šetřit potravinami jako spíše tím, že prostě byla jiná doba a jiné hodnoty. Těch pár, no já vím, je to měsíc a půl, dní by to nemohlo zase tak moc vytrhnout.

A co se týče kanibalismu z opravdového hladu, tak tomu určitě věřím. Ale zase bych to nespojovala s půstem před svátkem. Cílem půstu je posílení mysli a očista těla, ne jeho devastace a dovedení na samý pokraj zániku organismu a jeho sebe poškozování.
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.10
Obsah © 2008-2020 Žirafoviny