Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
13 uživatel(ů) je online (7 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 13

více...
Noví uživatelé
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Zápisník drobností - Svícení petrolejkou

Napsal/a Žirafka v 21. 12. 2013 v 8:51 (přečtení 3802×) Další články tohoto autora
Zápisník drobností
     Mám ráda svíčky, olejové, petrolejové a plynové lampy a vůbec jiná obskurní svítidla. Proč, to sama nevím, ale vím, že je mám ráda. Také jich mám pár doma a občas si jim svítím ačkoli elektrický proud do bytu stále proudí a není třeba nouzového osvětlení. Prostě chci

     Další nepopiratelnou výhodou je to, že petrolejová lampa svítí i bez elektřiny, takže je fajn ji mít pro případ výpadku, a proti svíčce je i bezpečnější, protože je přeci jenom stabilnější a plamen je chráněn cylindrem.


     Vždy jsem si myslela, že zapálit lampu není žádná věda a svícení s ní také ne. Prostě se jen zapálí knot, nasadí cylindr a je hotovo. Sice jsem brblala na čadící knot, ale připisovala jsem to malému přísunu vzduchu a také tomu, že lampu vyrobil někdo v daleké Číně a že to asi není nejlepší kvalita.

     Jenže pak jsem si o lampičkách povídala se starším kamarádem, jenž má v této oblasti větší zkušenosti, a ten mi řekl, že dělám jednu zásadní chybu a poradil mi, jak na to lépe a správněji. Nejprve jsem moc nevěřila, ale pak mi to nedalo a zkusila jsem to podle jeho rad. Výsledek předčil má očekávání a já se teďka mohu o svojí radost a nové vědomosti podělit.

     Jak k tomu povídání došlo už vlastně nevím, ale během něj jsem svojí lampu vyfotila a poslala mu obrázek. Teprve na fotce vyniklo, jak je cylindr špinavý od sazí a tak jsem se před pokusy pustila do mytí a čištění lampy. Vyndala jsem cylindr, ačkoli toto označení je v případě mé lampy asi trochu zavádějící, pečlivě jej umyla, opláchla a pak usušila. To stejně jsem udělala se zbytkem lampy včetně mechaniky posunu knotu. Lampa neskutečně prokoukla, vypadala hezky a čistě i před tím, ale po vyčištění to byl neskutečný rozdíl.

     Tak jsem ji zase sestavila, dolila petrolej a pustila se do zapalování podle nového postupu. No a tady tedy je:

1. Nejprve je potřeba zvednout (sundat) cylindr, vysunout knot, ten zapálit a chvilku počkat, až se rozhoří.

2. Potom se stáhne plamínek tak, aby hořel jen maličký plamínek a teprve potom se nasadí cylindr, v mém případě spustí páčkou na místo.

3. Pár minut se počká a teprve potom se knot zvolna vytáhne tak, aby lampa hezky svítila. Ona se během té doby sama více rozhoří, takže často není třeba už nic nastavovat.

     A proč se musí snížit výkon na minimum a teprve potom přidávat? Protože oheň musí nejprve ohřát cylindr, pak v něm vznikne tah, jako v komíně od kamen, a tah začne nasávat více vzduchu a petrolej lépe hoří a více svítí. Pokud se to takto neudělá, tak lampa silně čadí, protože oheň má málo vzduchu, a tím se zanáší cylindr a vše kolem a hlavně nad lampou. Po nějaké době se i tak cylindr ohřeje a získá tah, ale už je ušpiněný a není to fajn. Navíc se při velikém počátečním plameni může stát, že prudký nárůst teploty způsobí prasknutí cylindru. U lamp „povozového“ typu, jako je ta moje, to vlastně téměř nehrozí, ale u lamp se sundavacím cylindrem je pravděpodobnost o dost vyšší, hlavně při nasazování cylindru, protože se většinou nasazuje trochu našikmo.

Změněný obrázek
Obr.1 – lampička před čištěním.


Změněný obrázek
Obr.2 – vyčištěná lampička v plné parádě.


Změněný obrázek
Obr.3 – Malý počáteční plamen, těsně po zapálení knotu.


Změněný obrázek
Obr.4 – Lampička po několika minutách svícení. S knotem jsem vůbec nehýbala.


     Co říci závěrem? Jak jsem již říkala, mám ráda lampičky a teďka už vím jak s nimi lépe zacházet a více si užívat jejich vlastností. Věřím, že jsem třeba pomohla i někomu dalšímu. Tak ať lampičky a lampy hezky svítí a dělají radost
Hodnocení: 10,00 (1 hlas) - Ohodnotit -
Formátovat pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF
Komentář je vlastnictvím svého autora. Vyjadřuje jeho názory, ne názory redakce nebo provozovatele webu či serveru.
Napsal/a Vlákno
EKKAR
Publikováno dne: 24.12.2013. 23:40  
Přispěvatel
Datum registrace: 07.12.2008
Bydliště: v České Třebové
Počet komentářů: 136
 Odp: Svícení petrolejkou
Bohužel on dneska není už moc velkej rozdíl mezi lampou olejovou a petrolejovou, protože klasika "smrdutej" petrolej se dneska už skoro koupit nedá, zatímco v kdekterým super-hyper se dá koupit v litrový láhvi "lampový olej", kterej je vhodnej i do petrolejky. Má tu výhodu, že hoří skoro stejně ochotně jako petrolej a přitom nesmrdí a nezamořuje svým smrádkem prostoru, ve který je taková lampa uložená.
Žirafka
Publikováno dne: 25.12.2013. 23:50  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1004
 Odp: Svícení petrolejkou
No jo, ale lampový olej je hustší a nechce se mu do knotu. Pokud se dobře pamatuji, tak se dříve prodávali knoty pro olejové lampy i pro lampy petrolejové. Jestli se dneska používají nějaké univerzální nevím, ale co vím jistě je to, že petrolejka s olejem uvnitř hoří docela neochotně, alespoň ty maličké, co se občas dávají na hřbitov.

Petrolej zatím není problém koupit, mají je běžně třeba i v tom Globusu. Jen už není v lahvích, ale v takové plechovce, ze které se dosti špatně nalévá.
dextral
Publikováno dne: 29.12.2015. 18:07  
 Odp: Svícení petrolejkou
Píšeš naprosté pitomosti.

Petrolej se dá koupit všude, počínaje obyčejným oddělením v obchodech Tesco, přes pultové soukromé drogerie a konče obchody typu Baumax, OBI, zahrádkářství atd. Všude dostupný moderní petrolej určený na svícení se prodává se v plechovkách a je velmi kvalitní, neboť je velmi čistý a má sníženou čadivost. Sám o sobě je cítit jen slabě a při správném zacházení s petrolejkou nesmrdí při svícení vůbec. Je ovšem třeba umět s petrolejkou zacházet. Během svícení nesmí knot vyčnívat z unašeče více než 1 milimetr.
Žirafka
Publikováno dne: 30.12.2015. 8:28  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1004
 Odp: Svícení petrolejkou
Tak upřímně doufám, že to byla reakce na Ekkara, protože jinak by se mne to docela dotklo.

Mimochodem, s tím milimetrem je to trochu diskutabilní, záleží na lampě. Pokud je to malá lampička, tak je to možná i moc, pokud je to veliká lampa s knotem jako rukáv od svetru, tak je to asi i málo.
host
Publikováno dne: 25.12.2016. 10:14  
 Odp: Svícení petrolejkou
" Proč, to sama nevím, ale vím, že je mám ráda. "

Protože atavistické modely z předchozích vývojových etap, po jeskynních lidech a tak. Oheň=teplo+potrava+přežití+obrana
Žirafka
Publikováno dne: 28.12.2016. 20:10  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1004
 Odp: Svícení petrolejkou
Možné to je, nebo jsem jen a prostě divná a v dnešní době zbytečně zpátečnická
host
Publikováno dne: 30.4.2017. 16:17  
 Odp: Svícení petrolejkou
Až se ti zase příště začadí sklo, stačí ho otřít nasucho zmačkanými novinami, žádné mytí není třeba
geograf
Publikováno dne: 9.3.2018. 19:19  
Nemluva
Datum registrace: 01.02.2015
Bydliště: tade na Hané
Počet komentářů: 29
 Odp: Svícení petrolejkou
Doma mám 3 petrolejky. Dvě k pověšení na zeď s kulatým zrcátkem a jednu klasickou na pověšení/nošení. Vypadají pěkně zachovale, chtěl bych je zkusit používat ale kde koupit knoty do nich? Z internetu se mě to nechce objednávat, poštovný by bylo dražší než cena knotu. Zkusit drogerie?

Díky za nápady kde to sehnat.
Odeslat komentář
Pravidla komentářů*
Všechny komentáře se automaticky schválí.
Nadpis*
Jméno*
Email*
Webová stránka*
Zpráva*
Potvrzovací kód*
7 - 2 = ? (slovem)  
Napište výsledek tohoto příkladu
Maximální počet pokusů je omezen na 10.
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.9
Obsah © 2008-2018 Žirafoviny