Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
15 uživatel(ů) je online (3 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 15

více...
Noví uživatelé
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Elektronika - Krokoměr za dvacku

Napsal/a Žirafka v 8. 02. 2014 v 22:21 (přečtení 4002×) Další články tohoto autora
Elektronika
     V jednom nejmenovaném obchodním řetězci mají momentálně jakousi akci na podporu sportování u lidí a v rámci této akce se dají za velmi nízký peníz koupit nebo dokonce dostat krokoměry. Dokonce si člověk může vybrat, jestli chce zelený, nebo oranžový.

     Neodolala jsem a za těch dvacet korun jsem si krokoměr také koupila. Po donesení nákupu domů ve mně zvítězila zvědavost, a tak jsem se dovnitř koukla. Přístroj lze velmi snadno rozebrat i složit, na rozdíl od jiných věcí není dělaný „na jedno secvaknutí“, ale je klasicky sešroubovaný a celkově působí docela slušným dojmem.

     Co tedy přístroj umí? Počítat kroky a číslo zobrazovat na pětimístném displeji. Také umí počet kroků vynulovat a při nečinnosti displej úplně zhasnout. To je všechno. Nic víc, nic méně. Prostě jen počítá kroky. Když se podíváte dovnitř zjistíte, že nastavit se dá ještě i intenzita pohybu, při kterém přístroj započítá krok, ale více toho už skutečně není.

Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 1 – Zapnutý krokoměr z Globusu


Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 2 – Opravdu počítá


Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 3 – Pohled dovnitř na horní stranu desky spojů. Tradičně nazývanou „strana součástek“, ačkoli zde jich moc není.


     Dole je vidět nulovací tlačítko a držák baterie. V horní části je závažíčko a počítací kontakt. Pružinka zajišťuje tuhost počítacího mechanismu a zároveň elektricky propojuje počítací vstup procesoru se závažíčkem a tím dovoluje počítání kroků. Na vlastním závažíčku jsou tři zuby, do kterých může pružinka zapadat, na dolním kontaktu, to je ten obdélníček nad baterií, je celkem pět dírek pro umístění pružinky. Změnou pozic se mění celkové napětí pružinky a tím i potřebná energie k započítání kroku.

Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.Obr. 4 – Pohled na dolní stranu desky spojů. Tradičně nazývanou „strana spojů“, ačkoli zde je více součástek než na straně druhé. A některé součástky ještě chybí, kdo ví, jako co všechno tato deska umí fungovat.

Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 5 – Vlastní displej z tekutých krystalů. Je připojený klasicky, pomocí vodivé gumy.


     A to je vlastně všechno, protože uvnitř přístroje toho skutečně moc není. Jak je přístroj přesný a spolehlivý, ještě nevím, mám jej doma pár hodin, hodlám jej ještě pěkně prověřit a vyzkoušet. V obchodě je sice cedulka s nápisem pravícím cosi o tom, že krokoměr je určen jen pro účast v soutěži a nepředpokládá se jeho delší používání, ale mám pocit, že to je jen jištění se obchodu před reklamacemi. Přístroj jinak vypadá docela solidně a za cenu, za kterou jej lze získat, je to super nabídka. Už jen cena vlastní baterie je pomalu vyšší, než celého přístroje.

     Jestli by přístroj šel použít i na něco jiného, je otázkou, ale jako nějaké počítadlo něčeho určitě ano. Místo závažíčka se zapojí dotek relé, nebo jiný vhodný spínač, a je hotovo. Nulování má počítadlo svoje. Jak moc rychle umí počítat, by se muselo změřit, protože procesor určitě ošetřuje hromadu zákmitů, které originální snímač produkuje, také lze předpokládat, že autor firmware počítal s tím, že se jedná o krokoměr a není v lidských silách dodávat impulsy vyšší frekvencí, než je několik málo Hertzů.

     Pokud máte možnost dojet si do Globusu a chcete krokoměr, nebo hračku, tak tento mohu doporučit. Za dvacet korun dostanete slušně vypadající přístroj a můžete si hrát
Hodnocení: 1,00 (1 hlas) - Ohodnotit -
Formátovat pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF
Komentář je vlastnictvím svého autora. Vyjadřuje jeho názory, ne názory redakce nebo provozovatele webu či serveru.
Napsal/a Vlákno
EKKAR
Publikováno dne: 10.2.2014. 9:44  
Přispěvatel
Datum registrace: 07.12.2008
Bydliště: v České Třebové
Počet komentářů: 152
 Odp: Krokoměr za dvacku
Pokud by to počítadlo zvládalo aspoň 10-20Hz, tak jen tak z voleje z toho krokoměru vidím ubastlený krásný počítadlo k bastlený navíječce cívek...
Žirafka
Publikováno dne: 11.2.2014. 17:39  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1061
 Odp: Krokoměr za dvacku
Tak to ti neporadím, nevím. Nemám zatím jak změřit, ale třeba na to dojde
EKKAR
Publikováno dne: 11.2.2014. 18:26  
Přispěvatel
Datum registrace: 07.12.2008
Bydliště: v České Třebové
Počet komentářů: 152
 Odp: Krokoměr za dvacku
A v případě že by zvládalo ještě víc, nebo byla šance vyřadit to ošetření zákmitů, dalo by se doplněním řídicí elektroniky použít jako jednodušší čítač. Minimálně to může počítat průchody nějakým prostorem (samozřejmě po doplnění čidlem - třeba světelnou závorou a podobně), počet nějakejch vratnejch pohybů (příklad - počítadlo zdvihů u lisu), prostě příležitostí k počítání impulsů od nuly s možností resetu najde každej bastlíř 6 půlek...
Žirafka
Publikováno dne: 11.2.2014. 20:11  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1061
 Odp: Krokoměr za dvacku
S tím vyřazením ošetření zákmitů to vidím velice bledě, protože řídící procesor bude s pravděpodobnostní hraničící s jistotou buď programovaný maskou, nebo jako OTP. To pevní je ale pravděpodobnější.

Nutno zmínit fakt, že pokud nějakou dobu nepřicházejí impulsy, tak se zhasne displej.
julius
Publikováno dne: 28.4.2014. 11:11  
Nemluva
Datum registrace: 28.04.2014
Bydliště:
Počet komentářů: 1
 Odp: Krokoměr za dvacku
Vždycky mě potěší, když narazím na zvídavou duši. Vzpomínám si, že když jsem byl menší, tak jsem potají doma rozebral veškerou elektroniku - televizor byl fakt fuška složit a už to vypadalo na průšvih
Žirafka
Publikováno dne: 28.4.2014. 16:40  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1061
 Odp: Krokoměr za dvacku
Tak u mne tomu tak nebylo, ale zvědavost je moje druhé jméno
ijacek 007
Publikováno dne: 9.7.2015. 10:54  
 Odp: Krokoměr za dvacku
tak krokoměr se mi dostal také do ruky a zkoušel jsem tedy jeho přesnost. Na rozdíl od autorky článku jsem jej ale nerozebral jen jsem se pokusil porovnat denní naměřený počet kroku s hodinkami s fitness funkcí a výsledek byl velmi smutný krokoměr ukazuje o více jak 60% menší počet kroku než hodinky. Více v mém testu http://blog.ijacek007.cz/Blog/test-krokomeru-z-globusu
Žirafka
Publikováno dne: 9.7.2015. 17:04  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1061
 Odp: Krokoměr za dvacku
Tak to není dobrý výsledek, na druhou stranu srovnávat přístroj za dvacet korun s mašinkou za několik tisíc asi také není zrovna fér.

A na druhou stranu takto člověk udělá kroků více a více zhubne
Odeslat komentář
Pravidla komentářů*
Všechny komentáře se automaticky schválí.
Nadpis*
Jméno*
Email*
Webová stránka*
Zpráva*
Potvrzovací kód*
5 - 2 = ? (slovem)  
Napište výsledek tohoto příkladu
Maximální počet pokusů je omezen na 10.
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.9
Obsah © 2008-2019 Žirafoviny