Všelijaké konstrukce, návody, postupy a tak podobně. Jak již název rubriky napovídá, jedná se o konstrukce většinou elektronické.
![]() Shodou všech možných i nemožných okolností jsem se letos zúčastnila Iris, čili středoevropského jamboree v Praze na Výstavišti. A tam jsem zažila spoustu zajímavých událostí a potkala se tam se spoustou zajímavých a inspirativních lidí. Nicméně o tom dnešní povídání není.
V jednom ze stanů sídlila radiostanice OL22CEJ a hnedka vedle byl bastlířský stan OK1RAJ, kde se dalo nahlédnout pod pokličku radioklubu a také si postavit takovou malou hříčku. A právě o ní si dneska trochu povíme.
Hodnocení: 0,00 (0 hlasů) - Ohodnotit - Celý článek | 7436 znaků | Bez komentářů
![]() Někdy předloni na jaře jsem v GMku koupila šestici nabíjecích baterií značky Westinghouse jako náhradní zdroj do rádia, nabila je a uložila na pozdější použití. V rádiu totiž ještě baterie byly a tak nebyl důvod je hnedka měnit. Na baterie rádio hraje vlastně jen při výpadcích proudu a ty ani u nás na vsi nejsou dvakrát týdně. Až letos v zimě došlo k potřebě baterií, protože za mnou přijel brácha a všiml si starého „mňoukostroje“ typu Pille a zatoužil jej vyzkoušet. Tak jsem baterie vyndala ze zásob, vložila do přístroje a ke svému úžasu zjistila, že tento nefunguje. Po vložení starých baterií z rádia ale Pille ožilo, takže o zábavu bylo postaráno. Nicméně bylo také potřeba zjistit, co to s těmi bateriemi vlastně je.
Hodnocení: 9,00 (2 hlasy) - Ohodnotit - Celý článek | 5146 znaků | Počet komentářů: 2
![]() Po přečtení titulku si možná část čtenářů řekla: „Ježkovy oči, další, co klesla tak hluboko, že staví z modulů.“ Nicméně netřeba se báti, protože ruční práce i vlastní invence je ke zdárnému postavení tohoto přístroje také zapotřebí a dokonce je jí potřeba docela dost. Stavba přístroje s použitím modulů má i svoje výhody, o kterých si také povíme.
Chtěla jsem mít v kuchyni malý přehrávač souborů, nejenom, typu MP3. Hotových přehrávačů se dá koupit spousta, ale nic mi nevyhovovalo úplně dokonale, buď z důvodů estetických, nebo funkčních případně i finančních. Takže došlo na vlastní stavbu a výsledkem je dnešní článek.
Hodnocení: 9,00 (5 hlasů) - Ohodnotit - Celý článek | 21064 znaků | Počet komentářů: 2
![]() Po delší době se opět setkáváme nad řádky technického článku. Ta delší doba byla proto, že v posledních měsících jsem neměla na bastlení tolik času, kolik bych si přála. A když se nějaký čas podařilo vyšetřit, tak pak zase nebyl čas o tom i něco napsat. V podstatě od poloviny března, kdy byl vyhlášen nouzový stav, chodím do práce dopoledne, vracím se večer a tak ten čas skutečně nemám.
Nicméně teďka (srpen 2020) jsem již podruhé v karanténě a tak se pokusím alespoň trochu dohnat nějaké resty. Dnešní článek budiž toho příslibem ![]()
Hodnocení: 10,00 (1 hlas) - Ohodnotit - Celý článek | 6950 znaků | Počet komentářů: 7
![]() Při psaní tohoto článku jsem opět nějakou dobu přemýšlela nad tím, do které rubriky jej zařadit. Zase jsem váhala mezi Zápisníkem drobností a Elektronikou. Jak jsem se nakonec rozhodla, vidíte sami. Důvodem váhání je značná jednoduchost, téměř trivialita, tohoto obvodu.
Pro jeden experiment jsem potřebovala napájecí zdroj 3,3 V s odběrem několika desítek až stovek miliampérů a malým nutným úbytkem napětí, protože jsem pro napájení chtěla využít USB port počítače. V „šuplíku“ byl zrovna jeden integrovaný obvod LM3940 a tak padla volba na něj. Hlavně proto, že je pro tento účel přímo stvořen.
Hodnocení: 0,00 (0 hlasů) - Ohodnotit - Celý článek | 8175 znaků | 1 komentář
|