Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
6 uživatel(ů) je online (3 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 6

více...
Noví uživatelé
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Recenze - Odstraňovač žmolků Adler AD9605

Adler Lint Remover AD9605
Napsal/a Žirafka v 12. 03. 2017 v 19:12 (přečtení 552×) Další články tohoto autora
Recenze
     Před časem jsem mi dosloužil starý odstraňovač žmolků Sencor a tak jsem potřebovala koupit nový. Tentokrát padla volba na větší typ značky Adler, se kteroužto mám dobré zkušenosti z oblasti oblečení, ale techniku jsem neznala. Přístroj funguje báječně a lépe, než jsem čekala. Přesto ve mně hlodal červíček pochybností, jak je to asi uvnitř udělané, protože nápisy „made in p.r.c“ ve mně nebudí moc důvěru. Neříkám, že všechno z této části planety je špatné, ale je často potřeba mít se na pozoru.

     Nejprve jsem přístroj vyzkoušela a byla jsem mile překvapena tím, jak dobře funguje. Ovládání je až dojemně jednoduché a tak jej zvládne používat kdokoli. Přesto je v návodu popsáno co všechno se nemá dělat, až z člověku zůstává rozum stát, že to někoho napadne. Ale asi napadne, dneska je možné všechno. Na pracovní hlavě je výškově nastavitelná kulisa, která má tři polohy. Nějak se mi nepodařilo přijít na to, k čemu je to vlastně dobré. V návodu o tom totiž není zmínka. Hlavně že se tam píše o tom, že přístroj nemám používat ve vaně, že jej mám po skončení životnosti odevzdat k recyklaci a tak podobně. Ale toto tam není.

     Když jsem věděla, že přístroj dobře funguje, probudila se ve mně zvědavost, co je asi tak uvnitř, a tak jsem se odhodlala se podívat do útrob přístroje. A to jak zdroje, nabíječky, tak vlastního odstraňovače. Nejprve jsem koukla do nabíječky, protože se dá jednodušeji rozebrat. Krabičku drží pohromadě jen dva vrutíky a jinak nic víc. Žádné packy, žádné „bezpečnostní“ šroubky či vruty. Zdroj mě překvapil jednoduchostí, ale i provedením a to tak, že kladně. Konec konců, podívejte se na obrázky. Jedná se o jednoduchý jedno tranzistorový nestabilizovaný měnič s jednocestným usměrňovačem na výstupu.

Změněný obrázek
Obr. 1 – napájecí zdroj ze strany součástek.


Změněný obrázek
Obr. 2 – napájecí zdroj ze strany spojů.


Změněný obrázek
Obr. 3 – schéma zapojení měniče zdroje.


U mého přístroje jsem naměřila tato napětí a proudy:

Proud odebíraný ze sítě naprázdno: 1,63 mA
Proud odebíraný ze sítě při zatížení: 3,15 mA
Napětí na výstupu naprázdno: 7,5 V
Napětí na výstupu při zatížení: 2,11 V
Proud odebíraný z nabíječky při nabíjení: cca 68 mA (pulzující)
Napětí na kondenzátoru C1: cca 85 V

     No a potom jsem se podívala i do vlastního odstraňovače. Jeho rozebrání je poněkud složitější než je tomu u zdroje, ale také to nakonec šlo celkem snadno a bez poškození rukojeti. Nejprve je potřeba povolit tři vruty na boční straně rukojeti. Jsou to malé vruty s univerzální hlavou, dá se použít jak křížový, tak plochý šroubovák. Jsou ale dosti utažené a možní i něčím zalepené, takže je potřeba použít docela dost síly. Jak se jednou hnou, jde to již celkem snadno. Vruty jsou docela dlouhé, takže se nedivte tomu, že budete relativně dlouho točit.

Změněný obrázek
Obr. 4 – tři vruty, které drží pohromadě celý přístroj.


Změněný obrázek
Obr. 5 - vnitřní uspořádání přístroje.


Změněný obrázek
Obr. 6 - deska elektroniky uvnitř přístroje.


Změněný obrázek
Obr. 7 - detail přepínače „Zapnuto - vypnuto/nabíjení“.


Změněný obrázek
Obr. 8 – jezdec přepínače.


Změněný obrázek
Obr. 9 – přepínač v poloze „Vypnuto/nabíjení“.


Změněný obrázek
Obr. 10 – přepínač v poloze „Zapnuto“.


Změněný obrázek
Obr. 11 - uložení akumulátoru.


Změněný obrázek
Obr. 12 - připevnění motoru a bezpečnostní vypínač.


Změněný obrázek
Obr. 13 - schéma zapojení vlastního odžmolkovače.


     Jak je vidět na schématu, je zapojení zjednodušené až úplně na minimum. Nabíjecí napětí i proud akumulátoru jsou omezené pouze vnitřním odporem měniče a tudíž není záhodno k přístroji připojovat jiný zdroj, než ten originálně dodaný. Nemuselo by to dobře dopadnout. I přes jednoduchost zapojení je ale akumulátor chráněn proti přepólované nabíječce a to dokonce dvakrát. Poprvé mechanickým provedením konektoru, zapojit jej opačně by vyžadovalo značnou sílu, a podruhé diodou zapojenou do série s akumulátorem. LEDka společně s omezovacím odporem slouží k indikaci nabíjení akumulátoru.

Klady přístroje:

- plasty jsou pečlivě provedené, nikde se nic netřepí, nejsou vidět nálitky z forem a podobně. Provedení je dosti robustní.
- přístroj se dobře drží i ovládá jak levou, tak pravou rukou. Také není ani maličký ani moc veliký. Práce s ním je příjemná.
- přístroj je relativně tichý.
- provoz na akumulátor je ekonomicky i ekologicky lepší než provoz na normální baterie ačkoli provoz přímo na síť by byl ještě ekonomičtější a ekologičtější.
- všechny spoje jsou provedené dostatečně silnými a pevnými vodiči
- mezi součástkami, mezi spoji i mezi primární a sekundární stranou měniče jsou dostatečné vzdálenosti a prostorové oddělení.
- ochrana proti přepólování nabíječky.
- je použitý NiMH akumulátor, který není tak citlivý na přebíjení či hluboké vybíjení.
- kapacita akumulátoru (600 mAh) se zdá také velmi dostatečná k normálnímu provozu.

Zápory přístroje:

- zapojení je zjednodušeno až na samé minimum
- zapojení nemá omezenou dobu nabíjení akumulátoru, spoléhá se jen na obsluhu
- součástky v síťové části jsou dimenzované jen tak, aby snesli napětí při běžícím měniči. Pokud se měnič zastaví, napětí na kondenzátoru C1 stoupne nad jeho maximální napětí a může se prorazit. Stejně tak tranzistor.
- pájené spoje nebyli očištěné od tavidla.
- nedostatečný český návod. Vlastě chybí zcela, v dokumentaci jsou jen bezpečnostní upozornění. Vlastní popis a obsluha je psaná jen v několika málo cizích jazycích.

     Když sečtu plusy a mínusy, je mé celkové, i přes všechny výhrady, hodnocení velmi dobré. Měla bych ještě jedno subjektivní mínus, ale tím je barva. Tato se mi prostě moc nelíbí, ale na funkci přístroje to nemá vliv.

     Ačkoli nepředpokládám, že by většina čtenářů Žirafovin takový přístroj měla, nebo dokonce používala, tak pokud jej někde uvidíte, tak už budete vědět, co to je vlastně zač a pokud bude potřeba tento přístroj opravit, tak budete vědět, jak je zapojen a jak se do něj dostat.


     PS: Pokud by někdo stále nevěděl, k čemu vlastně přístroj slouží, tak věřte, že slouží k odstranění žmolků z oblečení. Ty se někdy vytvoří při praní a těžko se jinak odstraňují. Tento přístroj je odstraní tak, že je prostě odřízne. Funguje vlastně jako holící strojek, jen je planžeta o dost silnější, a má větší díry, a břity nejsou tak ostré.
Hodnocení: 0,00 (0 hlasů) - Ohodnotit -
Formátovat pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF
Komentář je vlastnictvím svého autora. Vyjadřuje jeho názory, ne názory redakce nebo provozovatele webu či serveru.
Napsal/a Vlákno
host
Publikováno dne: 12.3.2017. 19:43  
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
Citát:
až z člověku zůstává rozum stát, že to někoho napadne

Přesně to mě napadlo, jenže ne kvůli pokynům k používání ale nad samou existencí "přístroje".
Jsem jen elektrikář, sice s praxí v textilním fabrice ale jinak hloupej, takže moje hloupá otázka by byla, nedělají se náhodou žmolky především na mizerný (čínský) bavlně? Kvalitní trička se perou 100x a kromě toho, že drží tvar a nerozpadají se, nemají ani žmolky. Pokud jde o vlněný svetry, ty asi normální člověk do pračky nehází a kdyby je oholil tím dežmolkátorem, asi by se brzo proholil na díry?
Citát:
Měla bych ještě jedno subjektivní mínus, ale tím je barva

Šílená kombinace barev se už jednou odehrála, v době prvních tranzistoráků, než designéři přišli k rozumu a začalo jim něco říkat slovo estetika. V SSSR to trvalo delší dobu. Tenkrát za barvičkama asi bylo jen okouzlení z barev jako takové, přiteplené důvody se v tehdejším o něco příčetnějším světě asi nevyskytovaly.

Co s takovým článkem? Formálně za jedna, ale jinak smysl mi úplně uniká - řekl bych asi škoda odpoledne na takový úlety.

Jo ještě k těm (ne)českým návodům. Tady už je pozdě, ale jestli nikdo neřve jak protrženej hned v krámě,
Kurvaaaaaa! vy ste mi tam nedali návod v češtině?! co to je kurvaaaa??
tak potom to už nemá cenu remcat. Je na to snad i paragraf v obchodním zákoníku, dá se poslat podnět ČOI atd. Čili spisovatelství na špatným místě
Žirafka
Publikováno dne: 12.3.2017. 20:13  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 993
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
Citát:
nedělají se náhodou žmolky především na mizerný (čínský) bavlně?


Ne, trička nedělají žmolky. Ale třebas flís je občas dělá, akryl je občas dělá... A nemusí to být jen tím, že je to nekvalitní materiál. Některé to prostě dělají. Zrádné jsou některé kombinace oblečení, hlavně když jedno je z flísu, protože na sebe nachytává vlákna uvolněná z jiných materiálů. Viz třebas Wikipedia
Žirafka
Publikováno dne: 12.3.2017. 20:17  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 993
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
Citát:
Jo ještě k těm (ne)českým návodům. Tady už je pozdě, ale jestli nikdo neřve jak protrženej hned v krámě,
Kurvaaaaaa! vy ste mi tam nedali návod v češtině?! co to je kurvaaaa??
tak potom to už nemá cenu remcat. Je na to snad i paragraf v obchodním zákoníku, dá se poslat podnět ČOI atd. Čili spisovatelství na špatným místě


Ale on tam návod je, dokonce i česky. Jen se z něho dozvíš jen samé kraviny a ne to, jak se přístroj ovládá.

A řvát na krámě nebudu, zase takový buran nejsem A navíc, bych si ten papír musela hnedka na krámě prostudovat a to se dělá dosti těžko.

A někde bonzovat? No to se mi nechce. To zavání manýry pána z Burešů...
host
Publikováno dne: 12.3.2017. 20:22  
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
No jo, každá doba má něco, před 120 lety neměli depilátor žmolků s měničem na NiMH (možná ani ty žmolky) ale měli zase na noc pásky na vousy který už dneska nemáme my.
z Burešů spíš soudruh, i když buransky panských manýrů
ale jestli si budeme o špatných návodech pičovat tam, kde to dovozce nepálí, za chvíli nebudou česky už ani ty kraviny o koupání se žmolkovačem...
host
Publikováno dne: 12.3.2017. 20:24  
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
pardon, od-žmolkovačem
host
Publikováno dne: 15.4.2017. 7:54  
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
Připomínka ke grafice (nejen) tohoto článku, když je pomalejší připojení, tak se postupně napřed načítají fotky jako vrata, které se pak teprve naformátujou do tabulky/sloupce a než se tak stane, šířka zobrazení bláznivě poskakuje. Nešlo by definovat rozměry prvků stránky předem?
Žirafka
Publikováno dne: 15.4.2017. 8:24  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 993
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
Dalo, ale nevím jak. Nejlepší by bylo definovat výchozí šířku obrázku tak, aby byla maličká a pak si ji systém roztáhne tak, jako teďka.
host
Publikováno dne: 15.4.2017. 9:44  
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
Někde problém poskakovacích stránek řeší třeba takhle.
Když se jako první načte definice css, tak snad potom obrázky nemůžou poskakovat ani se průběžně měnit backround a další prvky?
Žirafka
Publikováno dne: 15.4.2017. 11:46  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 993
 Odp: Odstraňovač žmolků Adler AD9605
Shodou okolností jsem tuto stránku dneska také našla. Chci to vyzkoušet, ačkoli implementace do XOOPSu nebude úplně snadná, ale třeba se to podaří.
Žirafka
Publikováno dne: 15.4.2017. 14:48  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 993
 Poskakování obrázků
Něco jsem zkusila a vypadá to, že to funguje. Tedy v Opeře zcela určitě. Ještě zkusím jiné prohlížeče. Napadla mě hrozně jednoduchá úprava a nechce se mi věřit, že by to nenapadlo někoho dalšího, to se mi prostě nezdá a asi se někde najde nějaká jiná bota.
Odeslat komentář
Pravidla komentářů*
Všechny komentáře se automaticky schválí.
Nadpis*
Jméno*
Email*
Webová stránka*
Zpráva*
Potvrzovací kód*
2 - 1 = ? (slovem)  
Napište výsledek tohoto příkladu
Maximální počet pokusů je omezen na 10.
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.9
Obsah © 2008-2018 Žirafoviny