Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
10 uživatel(ů) je online (4 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 10

více...
Noví uživatelé
Kubrt
Kubrt
16.04.2024
Mirek
Mirek
14.04.2024
POKEC
POKEC
21.03.2024
Luigi
Luigi
14.03.2024
zirafak
zirafak
26.02.2024
rorejs
rorejs
27.12.2023
maroš
maroš
07.11.2023
vlada
vlada
17.09.2023
VIKIRYCH
VIKIRYCH
28.12.2022
jiang
jiang
13.12.2022
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Oprava žirafky pro Gábinku

Napsal/a Žirafka Odesláno 19. 01. 2013 v 10:39

     Dostal se mi do rukou „kolotoč“ pro děti, který se dává prckům nad postýlku. Konkrétně se jedná o kolotoč značky Fisher price typu G5776. Jeho smyslem je hrát melodie a točit „něčím“ nad postýlkou tak, že to děti upoutává, ony si s tím hrají a třeba i usnou. A rodiče mají chvilku klidu, protože mrňata to většinou opravdu baví. I když jsou melodie jednoduché a běží dokolečka, jako na opravdickém kolotoči.

     Ten kousek, který jsem dostala do rukou, fungoval skoro celý, ale nefungovalo právě to točení hračkami. Nejpravděpodobnější se zdálo, že bude něco v mechanice a tak jsem rozebrala nejprve hlavu, kde je mechanická část. Její vnitřní provedení mne mile potěšilo a upřímně překvapilo. Motor je pečlivě odrušený třemi kondenzátory a dvěma tlumivkami. Hledala jsem nejprve chybu tam, ale po připojení baterie na přívodní kontakty se mechanika rozeběhla a začala krásně pracovat, takže chyba byla zcela jasně jinde.


Originální obrázek
Obr. 1 – Vnitřní provedení hlavy žirafy.


Originální obrázek
Obr. 2 – Detail převodovky.


Originální obrázek
Obr. 3 – Přívodní konektor a odrušení motoru


     Proto jsem se pustila do rozebírání těla žirafky, kde jsou baterie, elektronika, reproduktor a přepínače režimů. Upoutala mne malá destička spojů a na ní nějak „bastlený“ tranzistor. Evidentně se v žirafce už někdo vrtal. Tak jsem měřila, zkoušela a koumala, kde asi tak může být chyba. Podezřívala jsem koncový tranzistor, to je ten v blízkosti připojení kablíku k motoru, ale ten se ukázal být v pořádku. Po jeho zapájení zpět začalo všechno dobře fungovat, takže tam byl nějaký skrytý „studeňák“ jako vyšitý a pěkně schovaný. Důležité je, že všechno už funguje, tak jsem to celé zase smontovala zpět dohromady a po doplnění hračkami bude kolotoč určitě dělat malé Gábince radost.

     Vnitřní provedení je také docela hezky udělané, i když je vidět, že to dělal někdo hodně rychle a co nejlaciněji. Většina spojů je velmi čistých, ale některé jsou poněkud drsné. Těžko říci, jestli za to mohou v továrně někde v Číně a nebo to udělal ten, kdo se v tom vrtal přede mnou. Překvapila mne vratná pojistka na přívodu napájení od baterií a také to, že jsou použité malé monočlánky a ne dneska téměř všude používané baterie tužkové.


Originální obrázek
Obr. 4 – Jištění zdroje a konektor pro připojení krku žirafy.


Originální obrázek
Obr. 5 – Přepínače režimů


Originální obrázek
Obr. 6 – Opravená žirafka


     O smyslu těchto hraček můžeme dlouze diskutovat, ale to není smyslem tohoto povídání. Moje zkušenost praví, že dětem se hrající a hýbající se kolotoče nad postýlkou líbí a rády si s nimi hrají. A pokud se to nepřehání, tak si myslím, že to je dobrá věc.
Odeslat komentář
Pravidla komentářů*
Všechny komentáře se automaticky schválí.
Nadpis*
Jméno*
Email*
Webová stránka*
Ikona zprávy*
       
Zpráva*


    


Klikněte na Náhled a uvidíte sami.
Možnosti*
 
 
 
Potvrzovací kód*
Kolik je 1 + 5 ?  
Slovem napište výsledek tohoto příkladu.
Maximální počet pokusů je omezen na 4.

Pomůcka: nula, jedna, dvě, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm, devět, deset, jedenáct, dvanáct, třináct, čtrnáct, patnáct, šestnáct, sedmnáct, osmnáct, devatenáct.
 
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.10
Obsah © 2008-2020 Žirafoviny