Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
10 uživatel(ů) je online (2 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 10

více...
Noví uživatelé
zd3n3k
zd3n3k
07.02.2022
OlegZirafoviny
OlegZirafoviny
18.01.2022
Sapén
Sapén
18.12.2021
renda15
renda15
20.07.2021
SATURNIN
SATURNIN
08.06.2021
JirkaS
JirkaS
24.04.2021
ZdeněkP
ZdeněkP
17.04.2021
paavel
paavel
02.03.2021
milan
milan
25.01.2021
mhouser
mhouser
19.01.2021
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Údržba databáze v systému XOOPS

Napsal/a Žirafka Odesláno 14. 11. 2015 v 9:46

     V administraci XOOPSu existuje část označená jako údržba. Pokud se člověk do této části podívá, tak zde najde několik jednoduchých nástrojů na údržbu a zálohování databáze, nebo jejich částí. Na první pohled to vypadalo, že systém funguje, ale výsledek byl vždy takový, že se záloha nepovedla a skončila chybou.

     Dneska mi to nedalo a zkusila jsem to znovu. A teprve dneska mi došlo, že pokud se má soubor někam uložit, tak cílový adresář musí mít nastavená práva tak, aby do nich mohl server zapisovat. Žirafoviny běží na unixovém serveru a tak je na tato práva velmi dbát, protože, na rozdíl od Windows, jsou práva nastavena poněkud paranoidněji. Což je ve výsledku dobře, ale lidé přicházející ze světa Windows na to ne vždy jsou zvyklí.

Originální obrázek
Obr. 1 – administrace XOOPSu.


Originální obrázek
Obr. 2 – údržba databáze.


Originální obrázek
Obr. 3 – výsledek zálohování při špatně nastavených právech.


     Aby všechno dobře fungovalo, bylo třeba najít adresář, do kterého se záloha provádí. A tak jsem začala bloumat systémem a hledat, kde jej najdu. Trvalo to relativně dlouho, protože jsem zkoušela různé adresáře, jako třeba UPLOADS a podobně, ale nikde to nebylo. Takže jsem zabrousila přímo do adresářů systémového modulu s tím, že se tam pokusím najít dokumentaci a nebo výkonný soubor a z něj to nějak zjistím. Nakonec to nebylo nutné, protože když jsem otevřela adresář s výkonnými soubory, viděla jsem tam i cíl svého hledání. Škoda, že mne to nenapadlo dříve, ale prostě nenapadlo.

 Čili je třeba najít adresář XOOPS/modules/systém/admin/maintenance/dump a tomu nastavit práva pro zápis. A tím je vlastně hotovo, pak již jen stačí spustit zálohovací proceduru a všechno proběhne tak, jak má.

Originální obrázek
Obr. 4 – dobře provedená záloha databáze.


     Všimněte si, že jméno souboru je nyní napsané modrou barvou a to proto, že to je odkaz na přímé stažení souboru. Takže není nutné se připojovat pomocí FTP klienta k serveru, ale je možné soubor stáhnout přímo z administrace. Soubory v adresáři zůstávají, ale z administrace ji znovu stáhnout nejdou, pak je potřeba použít přístup přes FTP.

     Já jsem do teďka dělala zálohu přes PhpMyAdmin, který na hostitelském serveru také běží, ale toto je takové jednodušší, člověk se nemusí znovu někde přihlašovat a tak vůbec.

 Pokud tato malá poznámka pomůže někomu dalšímu, tak budu moc ráda. A pokud na to všichni přišli sami, tak mám radost, že jsem na to také přišla sama
Odeslat komentář
Pravidla komentářů*
Všechny komentáře se automaticky schválí.
Nadpis*
Jméno*
Email*
Webová stránka*
Ikona zprávy*
       
Zpráva*


    


Klikněte na Náhled a uvidíte sami.
Možnosti*
 
 
 
Potvrzovací kód*
Kolik je 3 + 8 ?  
Slovem napište výsledek tohoto příkladu.
Maximální počet pokusů je omezen na 4.

Pomůcka: nula, jedna, dvě, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm, devět, deset, jedenáct, dvanáct, třináct, čtrnáct, patnáct, šestnáct, sedmnáct, osmnáct, devatenáct.
 
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.10
Obsah © 2008-2020 Žirafoviny