Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
5 uživatel(ů) je online (1 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 5

více...
Noví uživatelé
milan
milan
25.01.2021
mhouser
mhouser
19.01.2021
patolog
patolog
03.01.2021
Mses20
Mses20
20.11.2020
wlezley
wlezley
25.10.2020
rošma
rošma
18.10.2020
jkutej
jkutej
01.10.2020
Vojtěch
Vojtěch
09.09.2020
xonny
xonny
25.05.2020
Jenicek
Jenicek
28.04.2020
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Rozmnožovací desky

Napsal/a Žirafka Odesláno 2. 12. 2019 v 17:50

     Po přečtení názvu článku možná část čtenářů přemýšlí nad tím, kterého živočicha jsem začala chovat a chci rozmnožovat. Zrovna tak možná část lidí přemýšlí nad tím, že jsem začala pomalu sklouzávat k bulváru. Pravda je ovšem jiná, článek není ani o biologii ani o bulváru, ale je o destičkách na rozmnožování signálů a kontaktů

     Když si zkouším nové obvody, tak si je zkouším na nepájivém poli. Občas si hraji s moduly, třeba těmi pro Arduino, a pak součástky a moduly spojuji pomocí propojek k tomu určených. A právě v těchto situacích bývá někdy třeba signál rozbočit. Typicky se jedná o napájení a zem, ale mohou to být i sběrnice a kdo ví co ještě dalšího. Ještě nedávno jsou k tomuto účelu používala malá nepájivá pole nebo krokodýlky. Ale pak jsem si udělala takové malé, šikovné, destičky a s nimi je práce výrazně jednodušší a i estetičtější. A právě o takové destičky se chci dneska podělit.

     A když už jsem dělala destičky rozmnožovací, tak jsem si udělala i destičky s tlačítky a LEDkami, ty se totiž také hodí každou chvilku. Dosti však již řečí, jde se bastlit.

     Schémata jsou dojemně jednoduchá a nebudu je sem dávat všechna, jsou si podobná jako vejce vejci a vlastně nejsou důležitá. Jedno je vidět na prvním obrázku.

Originální obrázek
Obr. 1 – schéma zapojení rozmnožovacích desek.


     Jak vidíte, jsou to jen konektory s propojenými kontakty. Nic více. Motiv plošných spojů vidíte na druhém obrázku a na tom třetím je vidět osazení součástkami.

Originální obrázek
Obr. 2 – motiv plošných spojů rozmnožovací desky prvního typu.


Originální obrázek
Obr. 3 – osazení součástkami rozmnožovací desky prvního typu.


     Další dvě desky jsou velmi podobné, liší se jen provedením spojů a tím, že deska třetího typu dovoluje i změnu typu konektoru ze samičky na samečka a to tím, že jsou mezi sebou propojené.

Originální obrázek
Obr. 4 – rozmnožovací deska druhého typu.


Originální obrázek
Obr. 5 – a její osazení konektory.


Originální obrázek
Obr. 6 – rozmnožovací deska třetího typu.


Originální obrázek
Obr. 7 – a její osazení konektory. Tady je vidět, že umožňuje onu změnu typu konektoru.     Deska s tlačítky je již o něco zajímavější, obsahuje i jiné součástky než jenom konektory a také se každou chvilku hodí.

Originální obrázek
Obr. 8 – deska s tlačítky.


Originální obrázek
Obr. 9 – motiv jejích spojů.


Originální obrázek
Obr. 10 – a osazení součástkami.


     Na desce jsou celkem čtyři tlačítka. To proto, že je to nejčastější potřeba počtu tlačítek u zařízení s procesorem (plus, mínus, ano, ne) a také proto, že se jich na destičku více nevlezlo. Úmyslně jsem použila stejný rozměr destičky jako u desek rozmnožovacích. Každé tlačítko je vyvedené na samostatné konektory a to tak, že jeden je samičí a druhý samčí. Konektory s pěti kontakty jsou použité proto, aby byly stejné jako u desek rozmnožovacích. Měla jsem jich doma slušnou hromádku a nechtěla jsem kupovat různé typy konektorů.

     Jako poslední přichází na řadu destička s ledkami. Její schéma vidíte na jedenáctém obrázku.

Originální obrázek
Obr. 11 – schéma desky s LEDkami.


Originální obrázek
Obr. 12 - motiv jejích spojů.


Originální obrázek
Obr. 13 - osazení součástkami.


     Destička má opět dva různé konektory, osm svítivých diod a jejich předřadných rezistorů. Jejich odpor není na schématu uvedený a to proto, že záleží na tom, jaké diody kdo použije, jaký proud jimi nechá téct a na jaké napětí budou připojené. Já má jednu destičku s rezistory s odporem 1 kilohm a druhou s rezistory s odporem 220 ohmů. Použila jsem staré hranaté diody z nějakého rozebraného zařízení, pro které jsem dlouho hledala další využití. Konečně se dočkaly.

     Všechny destičky mají stejný rozměr, všechny jsou jednostranné a dají se velmi snadno vyrobit doma, nebo si je lze nechat vyrobit u některého z výrobců desek. Pohled na destičky je na čtrnáctém obrázku a na tom patnáctém, a posledním je vidět jedna rozmnožovací a jedna tlačítková deska v akci. Celé to monstrum jsou již dlouho se rodící hodiny do kuchyně.

Originální obrázek
Obr. 14 – destičky hezky pohromadě.


Originální obrázek
Obr. 15 – destičky v akci.


     Výkresy desek, společně se schématy, si můžete stáhnout v jednom archivu ze Skladiště souborů. Jsou ve formátu GIF a BRD pro systém Eagle 7. Věřím tomu, že destičky budou pomáhat i někomu jinému než jenom mě
Odeslat komentář
Pravidla komentářů*
Všechny komentáře se automaticky schválí.
Nadpis*
Jméno*
Email*
Webová stránka*
Ikona zprávy*
       
Zpráva*


    


Klikněte na Náhled a uvidíte sami.
Možnosti*
 
 
 
Potvrzovací kód*
0 + 9 = ? (slovem)  
Napište výsledek tohoto příkladu
Maximální počet pokusů je omezen na 4.
 
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.10
Obsah © 2008-2020 Žirafoviny