Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
11 uživatel(ů) je online (3 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 11

více...
Noví uživatelé
Mses20
Mses20
20.11.2020
wlezley
wlezley
25.10.2020
rošma
rošma
18.10.2020
jkutej
jkutej
01.10.2020
Vojtěch
Vojtěch
09.09.2020
xonny
xonny
25.05.2020
Jenicek
Jenicek
28.04.2020
mekous
mekous
03.04.2020
breta1
breta1
21.03.2020
dědek_hank
dědek_hank
21.02.2020
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Elektronika - HVS programátor pro malá AVRka

Napsal/a Žirafka v 4. 06. 2008 v 17:20 (přečtení 5679×) Další články tohoto autora
Elektronika
Většina procesorů AVR od Firmy Atmel se dá programovat přímo pomocí ICP – In Circuit Programing (Programování v aplikaci). Některé starší obvody tuto možnost nemají. Také se dá tento způsob programování vypnout z důvodu ochrany před okopírováním programu nebo z důvodu potřeby využití pinu RESET pro jiné účely.

V těchto situacích je nutné použít paralelní vysokonapěťové programování, nebo u procesorů s malým počtem vývodů, sériové vysokonapěťové programování. Většina programátorů amatérské konstrukce toto však nezvládá. A některé profesionální také ne.

Na stránkách Japonského amatéra jsem však jeden zajímavý programátor našla a vyzkoušela. Funguje bez potíží i pod Windows XP a jeho stavba i ovládání je velice jednoduché. Jelikož jsou v původním zapojení použité součástky dostupné v Japonsku, ale nedostupné v České republice, tak jsem musela schéma poněkud upravit a doplnit.

Schéma zapojení programátoru
Jak je ze schématu patrné, jedná se vlastně jen o několik spínacích tranzistorů, odporů a patice. Já jsem použila ZIF patici se šestnácti piny. Jedna polovina je určená pro procesory ATtinny 11/12/13 a druhá pro ATtinny 15. Rozdíl je v tom, že Attinny 15 má jinak zapojený jeden vývod. ZIF patice je výhodná v tom, že se neničí vývody její ani procesoru. Dá se pochopitelně použít i obyčejná patice, ale ZIF je prostě lepší. Pokud ji nebudete chtít použít, doporučuji použít dvě obyčejné patice nad sebou. Jedna je zapájená do desky a druhá je zasunutá do ní. Pokud se ta horní používáním opotřebuje, jen se vymění a není nutné nic pájet. V této aplikaci jsou lepší „obyčejné“ patice než „precizní“ protože ty druhé při časté zasunování a vysunování obvodu ničí jeho nožičky.

Upozorňuji na zdánlivě nezajímavou propojku na konektoru počítače, tato propojka říká programu že je programátor připojený a také určuje typ programátoru. Ovládací program je totiž dosti univerzální.

Obrázek programátoruJá jsem si programátor postavila na univerzální desce s plošnými spoji a doplnila jej o zdroje napětí. Je potřebné napětí 5V pro normální napájení a 12V pro přepnutí procesoru do programovacího režimu. Lze použít dva laboratorní zdroje a nebo přidat do zapojení dva stabilizátory. To doporučuji všem, jejich cena je nízká a nehrozí zničení procesoru při nesprávné manipulaci. Ve schématu je jedna 78L05 a jedna 78L12 nicméně v mém prototypu je místo té 78L12 použitá LM317L, protože prostě byla v šuplíku a proto vyhrála.

Další informace jsou na původní stránce, včetně jiných verzí zapojení, ovládacího programu a nějakých dalších nápadů. Ovládací program je napsaný pro příkazovou řádku, takže jeho použití chce trošku přemýšlení. Nicméně funguje spolehlivě i pod Windows XP, pro které je ale potřeba použít speciální ovladač portu. Tady je trošku slabina programu, protože vyžaduje ovladač GiveIO a nic jiného nechce. Ovládací program lze stáhnout z původního webu a nebo ze skladiště souborů zde. Archiv obsahuje i ovladač pro porty a schéma zapojení.

Před vlastním programováním je potřeba připojit programátor k počítači, zapnout napájení a spustit ovladač portu. Teprve potom se spustí vlastní programovací program a může se pracovat. Pokud se program spustí bez zapnutého ovladače portů, skončí v chybě. Je to ale ošetřený stav a program vypíše chybovou hlášku a ukončí se. Spuštění bez ovladače není nebezpečné. Při spouštění z Windows 95/98 není ovladač portů nutný, tyto systémy dovolují přímý přístup programů k portům.

Program GiveIO se spouští pomocí dávkového souboru Install_giveio.bat a po ukončení práce jej lze vypnout pomocí Remove_giveio.bat.

Podrobnosti k ovládání programu, různé typy a triky jsou přímo v jeho nápovědě. Je Japonsky nebo AnglickyPůvodní konstrukce: The Electronic Lives Manufacturing - presented by ChaN
Hodnocení: 10,00 (2 hlasy) - Ohodnotit -
Formátovat pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF
Komentář je vlastnictvím svého autora. Vyjadřuje jeho názory, ne názory redakce nebo provozovatele webu či serveru.
Napsal/a Vlákno
Host
Publikováno dne: 30.12.2009. 2:30  
 Odp: HVS programátor pro malá AVRka
Jsem moula myslel, že to programování se jmenuje ISP S pozdravem Mard
Žirafka
Publikováno dne: 30.12.2009. 9:02   Aktualizováno dne:2.1.2010. 18:49
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1151
 Odp: HVS programátor pro malá AVRka
Uvedu to na pravou míru. Pravdu totiž máme oba

ICP "In Circuit Programming" je obecné označení programování procesoru, nebo jiné programovatelné součástky, přímo v zařízení, bez nutnosti jej vyndavat a programovat v jiném zařízení (programátoru).

ISP "In-System Programming" - takto označuje ICP Atmel Corporation pro své procesory AVR® (a ostatní programovatelné součástky).

ICSP™ "In Circuit Serial Programming" - toto označení pro změnu používá Microchip Technology Inc. Je to jejich obchodní značka a nikdo jiný toto označení používat nesmí. Proto mají ICSP pouze procesory PIC®
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.10
Obsah © 2008-2020 Žirafoviny