Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
17 uživatel(ů) je online (4 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 17

více...
Noví uživatelé
Chlaban
Chlaban
19.04.2024
Kubrt
Kubrt
16.04.2024
Mirek
Mirek
14.04.2024
POKEC
POKEC
21.03.2024
Luigi
Luigi
14.03.2024
zirafak
zirafak
26.02.2024
rorejs
rorejs
27.12.2023
maroš
maroš
07.11.2023
vlada
vlada
17.09.2023
VIKIRYCH
VIKIRYCH
28.12.2022
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Elektronika - Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem

tentokrát poněkud nezvykle.
Napsal/a Žirafka v 9. 02. 2017 v 17:15 (přečtení 2997×) Další články tohoto autora
Elektronika
     V odborné literatuře i na internetu existuje mnoho různých zapojení běžících světel, ale většina z nich používá minimálně dva integrované obvody, případně jeden, ale to je mikroprocesor. Zapojení jen s jedním integrovaným obvodem jsem ještě nenašla, pokud tedy nepočítám zapojení s tranzistorovým oscilátorem, nebo dokonce samoblikající svítivou diodou použitou jako zdroj impulsů pro 4017 a podobné úskoky.

     Nedávno jsem se štrachala v krabičce s integrovanými obvody a vzala jsem do ruky MAS562, což je obvod určený pro bezkontaktní přepínání předvoleb v televizích nebo rádiích. Dneska už se nevyrábí a také jeho použití je dosti omezené, nicméně já jich doma několik mám a tak mě napadlo si hrát a že by se to třebas dalo nějak udělat, aby fungoval jako běžící světlo. Jak se mi to nakonec povedlo se můžete přesvědčit v tomto povídání.

Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 1 – Schéma zapojení běžícího světla.


     Schéma zapojení je na obrázku. Jak vidíte, je vlastně velmi jednoduché, krom samotného integrovaného obvodu jen několik málo odporů a kondenzátorů určujících jeho pracovní režim. V základním zapojení jsou na vstupy 5 a 7 připojené senzory pro ovládání předvoleb. Koho by napadlo, že prostým propojením jednoho senzoru na zem dojde k žádanému efektu bude zklamán, protože takto to nefunguje. Obvod udělá jeden krok a čeká, až se senzor zase uvolní, takže tudy cesta nevede. Je to proto, aby se kanály na televizi přepínaly postupně a tak, jak chce obsluha, ne tak, jak chce nějaké rušení chycené ze vzduchu. Bylo tedy třeba hledat cestou jinou.

     V několika různých katalozích jsem našla zmínku o tom, že na vývody A, F a T nemá připojovat žádné napětí, ale už se nepíše proč. Vývod „T“ je určený pro připojení RC členu určujícího kmitočet vnitřního oscilátoru obvodu, tam se tedy logicky žádné napětí připojovat nemá. O zbytku ale katalogy mlčely. V jednom katalogu jsem ale našla to, co jsem si myslela a totiž, že to jsou výstupy. Vývod „A“ je vývod indikující propojení jednoho ze senzorů a vývod „F“ je výstup z vnitřního oscilátoru. No a to už mi začalo pomaloučku zapalovat. Vnitřní oscilátor se rozeběhne po aktivaci jednoho ze senzorů, jinak stojí, aby nerušil příjem.

     Obvod běžícího světla tedy funguje vlastně celkem jednoduše. Napětí z výstupu F je přes 1MΩ odpor přivedené buď na vstup SH nebo SD, podle toho, kterým směrem chceme, aby světlo běželo. Toto napětí aktivuje vstupní obvody, které zapnou oscilátor a čítač udělá jeden krok. Napětí na výstupu „F“ udělá jeden kmit a to vstupní obvod senzoru vyhodnotí jako požadavek na další krok, oscilátor běží dál a čítač udělá další krok. No a tak stále dokola, dokud je připojené napětí,nebo dokud je výstup „F“ spojený s jedním ze vstupů. Čítač čítá od 1 do 8, přičemž má ošetřené přechody přes koncovou hodnotu, takže po 8 přijde 1 a, při opačném směru, po 1 přijde 8. Pokud by někdo spojil oba vstupy SH i SD s výstupem „F“, tak se nestane nic hrozného, jen obvod nebude přepínat svítící diody, ale rozsvítí se dioda připojená na výstup O1, čili vývod č.9 pouzdra. Je to proto, že aktivací obou senzorů se aktivuje funkce „prioritní nastavení“ což je první předvolba. Tato funkce se také automaticky provede po zapnutí napájení, takže běžící světlo začíná vždy od výstupu O1.

     Rychlost běhu oscilátoru určuje RC člen připojený na vývod 3 a při hodnotách 1 µF a 1 MΩ je tento kmitočet cca 1 Hz.

     Vyzkoušela jsem dokonce dvě možnosti připojení svítivých diod. První varianta je na prvním obrázku, odpor je zapojený do společného přívodu katod diod. Druhá možnost využívá toho, že spojené emitory výstupních tranzistorů integrovaného obvodu jsou vyvedené na vývoj č.1 pouzdra a tak jsem odpor zapojila tam. Funguje to stejně jako v prvním případě. Které zapojení je lepší nevím, připadají mi rovnocenná. Jen když se odpor zapojí do emitorů teče diodami o něco menší proud a tak méně svítí.

Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 2 – Druhá varianta zapojení běžícího světla.


     Pro praktickou realizaci je potřeba počítat s několika zajímavými vlastnostmi tohoto integrovaného obvodu. A obě se týkají napájecího napětí. Na schématu vidíte, že svorka GND je kreslená v horní části a že katody svítivých diod jsou zapojené jinam než na tuto svorku. Je to proto, že obvod je napájený záporným napětím a proto je GND nejkladnější napětí v obvodu, takže se připojuje na plus zdroje. Druhou zvláštností je velikost napájecího napětí, které je potřeba minimálně 20, raději 25 voltů, maximum je 36 voltů. Proti dnešním zvyklostem se jedná téměř o napětí vysoké, ale je to potřebné. Je potřeba si uvědomit původní účel obvodu a tím je přepínání předvoleb v tuneru. Tuner se ladí varikapem a ten potřebuje relativně vysoké napětí pro přeladění v celém potřebném rozsahu. Proto je obvod navržený pro toto, relativně, vysoké napětí.

Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 3 – Hotový prototyp běžícího světla.


Několik údajů o řídícím obvodu

Napájecí napětí: 26 – 36 V (některé katalogy ale uvádějí jen 32 V)
Napájecí proud: 3 mA
Výstupní napětí: vstupní napětí mínus 1,5 V
Maximální výstupní proud: 5 mA
Odpor sepnutého výstupu: >500 Ω
Rozmezí časovacího odporu: 0,3 MΩ – 7 MΩ
Velikost časovacího kondenzátoru: 0,1 µF až 10 µF

     Na schématu je v napájecím přívodu GND rezistor s odporem 6,8 kΩ. Ten tam je proto, že jej předepisuje výrobce, stejně jako ten 100nF kondenzátor. Jak moc se dá hodnota rezistoru změnit nevím, nezkoušela jsem to. Mohlo by se stát, že bych integrovaný obvod zničila a to bych nerada. Kondenzátor slouží k potlačení napěťových špiček, které se mohou od obvodu šířit z toho důvodu, že obsahuje hradla a oscilátor.

     Co říci závěrem? Že jsem si s obvodem hezky pohrála, ale praktická užitečnost tohoto obvodu je asi nulová. Pokud ovšem chcete nějak využít staré zásoby součástek, a toužíte po dosti neobvyklém běžícím světle, je MAS562 tou dobrou volbou Mimochodem, obvody MAS562 jsou použité jako přepínače rozsahů a funkcí v některých měřících přístrojích, například v čítači Tesla BM642 a odvozených typech.

Použitá literatura:
Konstrukční katalog polovodičových součástek TESLA, Svazek D: Lineární integrované obvody z roku 1980
Konstrukční katalog polovodičových součástek TESLA: Analogové integrované obvody z roku 1988
Servisní návod čítače Tesla BM641
Hodnocení: 10,00 (2 hlasy) - Ohodnotit -
Formátovat pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF
Komentář je vlastnictvím svého autora. Vyjadřuje jeho názory, ne názory redakce nebo provozovatele webu či serveru.
Napsal/a Vlákno
IvanH
Publikováno dne: 11.2.2017. 14:51  
Redaktor
Datum registrace: 04.02.2015
Bydliště:
Počet komentářů: 94
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
Tak toto by ma vôbec nenapadlo... super..
EKKAR
Publikováno dne: 12.2.2017. 2:43  
Dost toho napovídá
Datum registrace: 07.12.2008
Bydliště: v České Třebové
Počet komentářů: 247
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
V jednom z dnes už historickejch čísel Amatérskýho Rádia vyšel plánek na tehdá velice oblíbený zapojení "světelnýho hada" alias "běžící světlo" - právě s tímhle poměrně unikátním obvodem. Jeho nectností pro všecky konstruktéry bez větších zkušeností s tehdá u nás teprve začínající výrobou CMOS obvodů bylo, že byl nadměrně elektrostaticky citlivej a přes svoji značnou cenu byl v podstatě nechráněnej proti nadměrnýmu přepětí vzniklýmu v okolí. Tudíž stačilo ho neopatrně položit na desku stolu krytou Umakartem a mít přitom na sobě cokoliv s vyšším podílem syntetickejch vláken - a bylo vymalováno, švábík se prorazil a byl k ničemu ...
Žirafka
Publikováno dne: 12.2.2017. 8:39   Aktualizováno dne:12.2.2017. 8:41
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1254
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
Tak nevím jak před časem, ale já jsem o tom, že je integrovaný obvod vyroben technologií MNOS neměla tušení a proto jsou všechny tyto obvody celé ty roky v plastovém pytlíku bez jakékoli další ochrany. A když jsem si s nimi hrála, tak jsem také nedodržovala nic, co by se dodržovat mělo. A všechny zkoušené obvody jsou v pořádku, takže se během času buď zlepšila ochrana nebo odolnost obvodů, nebo jsi měl zatracenou smůlu.
host
Publikováno dne: 13.2.2017. 8:08  
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
Překlep: spojené editory výstupních ...
Žirafka
Publikováno dne: 13.2.2017. 16:33  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1254
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
Opraveno, děkuji za upozornění. To jsou ty "automatické opravy" ve Wordu.
host
Publikováno dne: 8.11.2019. 17:29  
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
Mám to z toh dávného amára doma a dá se tam ladit rychlost směr i zastavení jednoduché řešení jedním švábem
Žirafka
Publikováno dne: 9.11.2019. 8:46  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1254
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
A vědělo by se číslo a ročník toho Rádia?
mano007
Publikováno dne: 19.11.2019. 9:49  
Tichošlápek
Datum registrace: 04.03.2011
Bydliště:
Počet komentářů: 91
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
Moj znamy bol opravar CRT televizorov a pri debate sme riesili aj obvody MAS56x a povedal ze ich vymienal pomerne casto, samozrejma nikto neskumal ako ten obvod umrel ale po vymene fungovalo prepinanie kanalov bez problemov. Aj na nasom domacom Tesla Color 110 bol vymeneny, teda okrem dalsej kopy suciastok
host
Publikováno dne: 10.6.2020. 14:18  
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
Běžící světlo z Amaterského rádia s MAS 562 mám doma a mám i schema))
host
Publikováno dne: 12.4.2022. 16:27  
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
AR 11, ročník 1984, strana 416
Žirafka
Publikováno dne: 16.4.2022. 9:51  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1254
 Odp: Běžící světlo s jedním integrovaným obvodem
Děkuji za informaci. Koukala jsem na ten článek a je to hezká konstrukce z minulého tisíciletí Od mého zapojení se mírně liší tím, že jsou jinak zapojeny řídící vstupy, a není mi úplně jasné, jak to vlastně funguje, a také výstupy jsou posíleny pomocí tyristorů.

Pokud si chce někdo zavzpomínat na konstrukce a doby dávno minulé, tak článek lze najít třeba v Archivu.
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.10
Obsah © 2008-2020 Žirafoviny