Obrázek   
Přihlášení
Uživatelské jméno:

Heslo:

Pamatovat si mneZapomenuté heslo

Nová registrace
Kam dále?
Hledání
Vzhled

(3 vzhledů)
Kdo je Online
14 uživatel(ů) je online (4 uživatel(ů) si prohlíží Články a povídání)

Uživatelé: 0
Hosté: 14

více...
Noví uživatelé
FERYAKT
FERYAKT
07.10.2019
Kolorka
Kolorka
24.09.2019
pospichal
pospichal
03.05.2019
Steppenwolf
Steppenwolf
15.03.2019
numitron
numitron
04.03.2019
vvrsek
vvrsek
31.01.2019
EMANUEL
EMANUEL
21.12.2018
kojaro
kojaro
16.12.2018
TothSt
TothSt
13.11.2018
Nyrenn
Nyrenn
06.10.2018
Kdo za co může
Administrátorka
Žirafka
Žirafka
Žirafička
Žirafička
Redaktoři
bernard
bernard
IvanH
IvanH
 
Emeritní
KatyH
KatyH

Recenze - Kapacitní tlačítko

Modul s dotykovým kapacitním tlačítkem
Napsal/a Žirafka v 5. 02. 2019 v 13:17 (přečtení 488×) Další články tohoto autora
Recenze
     Před pár dny jsem byla v GMku pro nějaké věci a viděla jsem v nabídce maličký modul kapacitního spínače. I neodolala jsem a za nabízených dvacet čtyři korun jsem si jeden na hraní koupila. V dnešním podívání se mu trochu podíváme na zoubek.

     Modulek má rozměry 16 x 30 mm, přičemž přibližně polovinu velikosti zabírá vlastní kapacitní snímací plocha, a vidět jej můžete na prvním obrázku.

Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr.1 – modul kapacitního spínače


Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 2 – zadní strana spojové desky.


     Dokumentace od modulu není veškerá žádná, ale podařilo se mi zjistit, že se jedná o katalogové zapojení integrovaného obvodu TTP223-BA6, takže jsem byla schopná najít i jeho katalogový list a zjistit nějaké další údaje.

Napájecí napětí: 2,0 – 5,0 V (maximálně 5,5 V)
Napájecí proud: 1,5 µA (maximálně 3 µA)
Výstupní proud L: 8 mA (proud ze zdroje do obvodu)
Výstupní proud H: -4 mA (proud z obvodu do země)

Další údaje jsou přímo v katalogovém listě, který si můžete stáhnout přímo od výrobce, nebo z mé sbírky katalogových listů zde na Žirafovinách.

     Na modulu jsou dva pájecí můstky s označením W1 a W2, kterými se dá nastavit chování obvodu. Dokumentace od prodejce o nich opět mlčí, ale pokusy, a následným kouknutím do katalogového listu, jsem přišla na to, že režimy jsou tyto:

W1normální / inverzní režim
W2přímý / paměťový režim

     V normálním režimu, W1 je rozpojený, je výstupní pin v klidu na úrovni L, po vyhodnocení dotyku prstu na plošku přejde do hodnoty H a na modulu se rozsvítí LEDka. Při inverzním režimu je to přesně opačně. Podtržená jsou výchozí nastavení modulu od výrobce.

     Přímý režim, W2 rozpojený, znamená, že úroveň na výstupu kopíruje stav senzoru, čili pokud se dotknu, LED svítí, pokud se nedotýkám, LED nesvítí (případně opačně v inverzním režimu). Po spojení W2 se aktivuje paměť a obvod se chová jako bistabilní klopný obvod. Jedním dotekem se LED rozsvítí, druhým zhasne, třetím opět rozsvítí a tak dále.

Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr.3 – detail součástek.


     Modul jsem zkoušela ve všech režimech a mohu konstatovat, že funguje dobře a spolehlivě. Těžko říci, jak se bude chovat v oblasti s nějakým rušením, ale to nemám jak vyzkoušet. Zjistila jsem, že modul reaguje na dotek na senzor z obou stran a reaguje dokonce dříve, než se člověk desky dotkne. Výstup spíná když je prst vzdálen od plošku přibližně pět milimetrů.


Kliknutím na obrázek otevřete nové okno s obrázkem v původní velikosti.
Obr. 4 – zapnutý modul v činnosti.


     Jak je na fotkách vidět, výrobce modulu si nedělal moc starostí s očištěním desky. Asi to stojí moc peněz a tak to bylo vyhodnoceno jako zbytečné. Zrovna tak pájky (cínu) je na spojích jen absolutní minimum.

     Podobný modulek se dá koupit u noha jiných prodejců ve stejném, nebo podobném provedení. Některá provedení jsou udělaná tak, že mají dotekovou plošku jen z jedné strany desky pod součástkami, takže modulem má přibližně poloviční rozměry.

     Na závěr mohu jen konstatovat, že za ty peníze je to hezká hračka, je ovšem otázkou, jak modul zakomponovat do nějakého vlastního zařízení. Pokud nevadí trochu větší rozměr desky, lze na panel připevnit přímo modul. Pokud by to vadilo, je možné desku přeříznout, či spíše přestřihnout, a vlastní snímací plošku dát jinam než bude elektronika modulu. Je však potřeba vyřešit propojení mezi oběma destičkami tak, aby se neměnila kapacita tohoto spoje a modul nevyhodnocoval falešné podněty.


Použitá literatura:
Katalogový list TTP223-BA6
https://www.gme.cz/modul-s-dotykovym-kapacitnim-tlacitkem
Hodnocení: 8,00 (1 hlas) - Ohodnotit -
Formátovat pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF
Komentář je vlastnictvím svého autora. Vyjadřuje jeho názory, ne názory redakce nebo provozovatele webu či serveru.
Napsal/a Vlákno
radioman
Publikováno dne: 2.5.2019. 21:45  
 zástavba modulu
S těmito (podobnými) moduly jsem pár aplikací dělal. Co se týče použití v nějakých přístrojích, dá se využít poměrně dobré citlivosti modulu - spolehlivě mi pracuje nalepený z druhé strany na přední panel, který je z 2-3mm silného plexiskla. Jinde, kde bylo potřeba ho více "utopit" zase pomohl normální šroubek M4 dlouhý asi 12mm, který se koncem závitu dotýká snímací destičky (ani nebylo potřeba oškrábat lak a tudíž není vodivě spojený) a "obsluha" se dotýká hlavičky šroubu. Teoreticky by mohlo fungovat i prodloužení kouskem drátu připájeným na oškrábanou destičku, přiznám se že to jsem ale nezkoušel. Výstup modulu je v podstatě TTL, takže se jím nedá přímo ovládat něco výkonového, ale v jednom přístroji, kde jsme snímač použili na spínání podsvícení displeje (je to efektní a šetří to hodně proudu) přiložením prstu na plošku pod ním, stačil jednoduchý "zesilovač" ve formě běžného tranzistoru typu BC547atd. s párkiloomovým odporem v bázi a podsvícením displeje (LEDka s předřadným odporem) v kolektoru.
mano007
Publikováno dne: 2.10.2019. 10:33  
Tichošlápek
Datum registrace: 04.03.2011
Bydliště:
Počet komentářů: 87
 Odp: zástavba modulu
Neviem ci som si to vsimol iba ja ale v beznych elektro obchodoch sa cim dalej predava viac sortimentu zo stranok ako je aliexpress a podobne. Trochu to vnimam ako moralny problem lebo ked si kupim nieco priamo s takej stranky tak ocakavam ze kvalita bude "odlisna" od tej co sa bezne v takejto predajni predava a teda akceptujem toto riziko, vsak plati "Co by si chcel za tie prachy?"
Žirafka
Publikováno dne: 2.10.2019. 22:32  
Administrátorka
Datum registrace: 04.05.2008
Bydliště: Ústecký kraj
Počet komentářů: 1078
 Odp: zástavba modulu
To je realita posledních dní, či spíše měsíců. Má to svoje výhody i nevýhody. Výhodou je, že na takto koupené zboží máš, teoretickou, záruku dva roky

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Redakční systém XOOPS 2.5.10
Obsah © 2008-2019 Žirafoviny